Prognoza wzrostu polskiego PKB z KE zbyt pesymistyczna
Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo, sporządzany na podstawie badań niemieckich przedsiębiorców, potwierdził wcześniejsze wskazania ZEW (nastroje analityków i inwestorów). Indeks wzrósł w lutym do najwyższego poziomu od kwietnia 2012 r. wyraźnie przewyższając oczekiwania ekonomistów. Poprawiły się zarówno wielkości subindeksu oceny sytuacji bieżącej, jak i oczekiwań na nadchodzące sześć miesięcy (ten ostatni jest najwyżej od lipca 2011 r.).
25.02.2013 09:35
Poziom nastrojów gospodarczych w Niemczech, obrazowany powyższymi dwoma indeksami, z kilkumiesięcznym opóźnieniem silnie koreluje ze zmianami produkcji przemysłowej w Polsce. Już dziś można, więc śmiało powiedzieć, że dramatycznie słaby wynik, jaki wytwórczość wykazała w grudniu ub. r. (-10,6 proc. r/r) w tym roku nie zostanie powtórzony. W najbliższych miesiącach produkcja przemysłowa będzie utrzymywała się na relatywnie niskim poziomie, ale powyżej analogicznych rezultatów z ubiegłego roku, po czym wyraźnie przyspieszy w okolicach połowy roku. Taka tendencja utrzyma się przez cały III i IV kw. br. W tym kontekście obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego Polski w 2013 r. przez Komisję Europejską jest niespójne. W mojej ocenie dynamika PKB będzie zdecydowanie wyższa niż szacowane przez Komisję 1,2 proc. r/r.
Dziś GUS opublikuje ostatnie dane makroekonomiczne za styczeń – o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Konsensus rynkowy zakłada niewielki wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku oraz wyraźne zwiększenie odsetka osób bez zatrudnienia. Stopa bezrobocia wzrosła w ubiegłym miesiącu do najwyższego poziomu od 6 lat. Ważniejsze od danych o zatrudnieniu będą jednak wyniki sprzedaży detalicznej. Konsumpcja to w ostatnich miesiącach słabe ogniwo polskiej gospodarki. Trwający już blisko rok spadek realnych wynagrodzeń, w połączeniu z niekorzystną sytuacją na rynku pracy powodują, że Polscy mocno ograniczyli wydatki. Nie wykluczam negatywnej niespodzianki i ponownego spadku obrotów r/r, jak to miało miejsce w grudniu. Odczyt może niekorzystnie wpłynąć na wycenę polskiej waluty, ale nie spodziewam się, by taka tendencja utrzymała się dłużej. Słabość konsumpcji jest w większym czy mniejszym stopniu zdyskontowana przez rynek. Istotniejsza z punktu widzenia wyceny złotego była z pewnością ubiegłotygodniowa decyzja agencji
ratingowej Fitch o podniesieniu perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Polski i pod jej wpływem powinien pozostać rynek.
Dane o sprzedaży detalicznej są natomiast ważne w kontekście przyszłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Wynik głosowania w marcu jest wciąż wielką niewiadomą. Być może więcej można będzie powiedzieć po publikacji danych o PKB Polski w IV kw., które GUS opublikuje w środę. Innym kluczowym dokumentem, na podstawie którego RPP zdecyduje o wysokości stóp, będą projekcje makroekonomiczne NBP podane do publicznej wiadomości już po ogłoszeniu samej decyzji.
Dzienna prognoza walutowa:
EURPLN: Końcówka tygodnia przyniosła stabilizację notowań EUR/PLN. Kurs wahał się w wąskim przedziale między 4,1500 a 4,1700. Rynek nadal znajduje się, więc w paśmie konsolidacji 4,1500-4,2000. O zachowaniu rynku dziś i na przestrzeni następnych kilkunastu godzin handlu zadecydują dane o sprzedaży detalicznej. Słabszy od prognoz wynik może osłabić złotego, ale nie spodziewamy się by taka tendencja utrzymała się dłużej, a co bardziej istotne, by spowodował wybicie notowań powyżej 4,2000. Wzrosty kursu w okolice 4,1800 i powyżej nadal warto wykorzystywać do sprzedaży euro.
EURUSD: Kurs powstrzymał silne spadki z połowy tygodnia osiągając lokalne minimum na poziomie 1,3150. Tydzień rozpoczyna się powyżej poziomu 1,3200. Przełamanie linii średnioterminowego trendu wzrostowego oznacza, że prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu w dół jest obecnie większe niż powrót w rejony 1,3700. Niemniej, nawet jeśli faktycznie rynek wszedł właśnie w fazę dłuższych spadków (co wcale nie jest przesądzone), w najbliższych dniach pojawią się wyższe poziomy kursu. Ruch powroty w okolice wspomnianej linii trendu powinien wynieść eurodolara co najmniej do poziomu 1,3280. Tam będzie decydowała się przyszłość tej pary walut na najbliższe kilka tygodniu.
Damian Rosiński
ekonomista
makler papierów wartościowych
AFS