Trwa ładowanie...

Prognozy dla polskiego rynku pracy na 2012 rok

To nie będzie łatwy rok – uważa większość analityków

Share
Prognozy dla polskiego rynku pracy na 2012 rok
d2826rj

Według przyjętej przez rząd ustawy budżetowej na 2012 rok, w trakcie nadchodzących 12 miesięcy na rynku zatrudnienia nie będzie ani znacznie gorzej, ani znacznie lepiej niż rok wcześniej. Z ujętych w budżecie prognoz wynika, że poziom bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2011 roku – ma wynieść 12,3 proc..

Prognozy zagranicznych ekspertów dla polskiego rynku pracy są zbieżne z „wyważonymi” szacunkami rządu. Światowa czołówka analityczno-badawcza zakłada niewielkie zmiany w poziomie bezrobocia w porównaniu do poprzedniego roku. Przewidywania nie są jednak jednoznaczne. O ile Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiadają spadek bezrobocia, to OECD przewiduje jego wzrost. Wszystkie organizacje zgodnie twierdzą natomiast, że w 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce zatrzyma się na jednocyfrowym poziomie.

d2826rj

Mimo wskaźnikowej stagnacji, wielu ekspertów uważa, że dla niektórych branż motorem rozwoju będą mistrzostwa piłkarskie Euro 2012. W związku z końcowymi przygotowaniami do tej imprezy prognozuje się boom rekrutacyjny w branży hotelarsko-gastronomicznej. Dodatkowo, każdy hotel czy restauracja to kilkanaście miejsc pracy w ich otoczeniu – między innymi w transporcie (np. taksówkarze), rolnictwie (np. dostawcy produktów żywnościowych) czy usługach (np. firmy ochroniarskie).
Zdaniem analityków przynajmniej do połowy roku na brak pracy nie powinni narzekać zatrudnieni w budownictwie. Możliwe jednak, że potem firmy budowlane odczują skokowy spadek zamówień. Główną przyczyną może stać się brak nowych kontraktów realizowanych obecnie w związku z Euro 2012. Na pełne ręce roboty mogą również liczyć wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Już od kilku lat znajdują się na liście 10. najbardziej poszukiwanych profesji w Polsce i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić – podkreśla rynekpracy.pl.

Więcej informacji na stronach portalu www.rynekpracy.pl

d2826rj

Podziel się opinią

Share
d2826rj
d2826rj