Trwa ładowanie...
d3r8fes

Program "Czyste powietrze". Zmieniają się zasady naboru

Rusza nabór w nowej wersji programu "Czyste powietrze", w ramach którego można zdobyć dofinansowanie do wymiany pieca czy termomodernizacji domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Czyste Powietrze" to program, który pozwala zdobyć dofinansowanie do wymiany pieców, termomodernizacji czy montażu paneli fotowoltaicznych.
"Czyste Powietrze" to program, który pozwala zdobyć dofinansowanie do wymiany pieców, termomodernizacji czy montażu paneli fotowoltaicznych. (flicker.com)
d3r8fes

Najważniejsze zmiany dotyczą poziomu dofinansowania. Beneficjenci, którzy planują modernizację w wariancie podstawowym, mogą liczyć na wsparci do 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł."

Czytaj: Mała retencja. Jak zdobyć rządowe dofinansowanie

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja tego roku. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

d3r8fes

Procedowane są także zmiany legislacyjne, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych. Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe). Na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu.

Dowiedz się: Mała retencja. Minister rozczarowany niewielką liczbą wniosków o dopłaty

Jeszcze przed uruchomieniem naboru do „Czystego Powietrza” na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się podstrona nt. programu. Wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.

Budżet programu "Czyste Powietrze” wynosi 103 mld zł na lata 2018-2029. Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 tys. wnioski o dofinansowanie, na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł.

d3r8fes

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

oprac. MBL

d3r8fes

Podziel się opinią

Share
d3r8fes
d3r8fes