Trwa ładowanie...
d32fk1w

Program inwestycyjny PGNiG na '11 jest zrealizowany w mniej niż 50 proc.

21.07. Warszawa (PAP) - Program inwestycyjny PGNiG na 2011 r. jest obecnie zrealizowany w mniej niż 50 proc., ale ambicją spółki jest zrealizować założony na ten rok program w...
Share
d32fk1w

21.07. Warszawa (PAP) - Program inwestycyjny PGNiG na 2011 r. jest obecnie zrealizowany w mniej niż 50 proc., ale ambicją spółki jest zrealizować założony na ten rok program w całości. Program emisji obligacji grupy kapitałowej PGNiG zapewni finansowanie inwestycji, ale także pozwoli jej spojrzeć na potencjalne możliwości przejęć - poinformował Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

"Program inwestycyjny jest zrealizowany w mniej niż połowie, ale zawsze pierwsze półrocze wygląda inaczej niż drugie. Mamy plany by program inwestycyjny założony na ten rok zrealizować w całości" - powiedział w czwartek dziennikarzom Hinc.

Zgodnie ze zaktualizowaną w czerwcu br. Strategią Rozwoju do 2015 r. grupa PGNiG planuje wydać na inwestycje 27 mld zł w latach 2011-2015. Z tego ponad połowę, czyli ok. 15 mld zł spółka przeznaczy na poszukiwania ropy i gazu ziemnego, w tym gazu z łupków.

d32fk1w

W samym 2011 r. grupa PGNiG zamierza wydać na inwestycje ok. 5,6 mld zł, z czego ponad 1 mld zł na poszukiwania złóż ropy i gazu w kraju i za granicą oraz ponad 1,5 mld zł na krajowe i zagraniczne wydobycie. Około 1 mld zł rocznie zostanie przeznaczone na inwestycje w modernizację sieci dystrybucyjnej i budowę nowych przyłączy.

W czwartek PGNiG podpisało aneksy do programu emisji obligacji zawartego w czerwcu 2010 r. z sześcioma bankami, na mocy których zwiększona została maksymalna kwota programu z 3 mld zł do 5 mld zł oraz wydłużony okres zapadalności programu z 31 lipca 2013 r. do 31 lipca 2015 r.

Środki z emisji obligacji będą przeznaczone na inwestycje wynikające ze strategii grupy PGNiG.

"Jesteśmy w stanie zapewnić źródła finansowania naszych planów inwestycyjnych, ale i spojrzeć na potencjalne możliwości przejęć" - powiedział Hinc.

d32fk1w

Spółka informowała wcześniej, że jest zainteresowana przejęciem aktywów ciepłowniczych Vattenfalla i SPEC-u.

Wiceprezes potwierdził, że PGNiG nie jest w procesie sprzedaży SPEC-u. Nie chciał komentować kwestii potencjalnego przejęcia Vattenfalla.

Hinc podtrzymał wcześniejszą informację, że na przełomie września i października spółka planuje emisję obligacji o wartości 500 mln euro. (PAP)

pel/ gsu/ asa/

d32fk1w

Podziel się opinią

Share
d32fk1w
d32fk1w