Program naprawczy KHW zakłada m.in. zbycie części aktywów do SRK
Warszawa, 05.02.2015 (ISBnews) - Zarząd Katowickiego Holding Węglowego (KHW) upublicznił projekt programu naprawczego dla spółki, wcześniej zaprezentowany związkom zawodowym, który zakłada m.in. zbycie części aktywów wydobywczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Projekt zakłada, że wdrożenie działań naprawczych może zwiększyć przychody spółki o 841 mln w latach 2015-2020.
05.02.2015 09:06
"Dla wyjaśnienia wątpliwości dotyczących programu naprawczego mającego dostosować sytuację KHW SA do otaczających realiów gospodarczych, w tym zwłaszcza nadpodaży węgla i znaczącego spadku jego ceny - zarząd postanowił upublicznić propozycję działań przedstawioną organizacjom związkowym" - czytamy w komunikacie.
Główne cele programu to poprawa rentowności w długim okresie, koncentracja wydobycia i zwiększenie wydajności, produkcja węgla o parametrach jakościowych odpowiadających rynkowemu zapotrzebowaniu, a także zapewnienie dostępu do źródeł finansowanie poprzez uwiarygodnienie spółki jako stabilnego podmiotu gospodarczego.
Program zakłada wydobycie i sprzedaż węgla na poziomie 11 mln ton w 2015 r. i 10 mln ton w latach następnych. Pozostałe założenia to m.in. przejmowanie przez pracowników zadań dotychczas zlecanych firmom zewnętrznym, eliminacja węgla z pokładów niskich jakościowo, stopniowe zmniejszanie zwałów, utrzymanie nakładów inwestycyjnych na poziomie kosztów amortyzacji, ograniczanie kosztów stałych i maksymalizacja przychodów z innych źródeł, w tym zbycie majątku nieprodukcyjnego.
Zgodnie z założeniami programu, planowane są zmiany organizacyjne we wszystkich kopalniach holdingu. W przypadku KWK Wieczorek proponuje się przekierowanie urobku na KWK Murcki-Staszic, likwidację struktury powierzchniowej i częściowo dołowej. W KWK Mysłowice-Wesoła zarząd proponuje zbycie zakładu A do SRK. Dla ruchu Boże Dary KWK Murcki-Staszic zaproponowano trzy warianty: hibernację, wygaszenie we własnym zakresie lub wygaszenie i zbycie na rzecz SRK.
Projekt programu naprawczego zakłada także redukcję zatrudnienia o ok. 4.000 pracowników w latach 2015-2020, w tym o ok. 2.000 w 2015-2016 r., łącznie z odejściami na emerytury. Oprócz tego proponuje się zmniejszenie zatrudnienia w biurze zarządu i Centrum Usług Wspólnych o 20% i realizację Programu Dobrowolnych Odejść skierowanego do pracowników nieprodukcyjnych.
KHW szacuje, że wdrożenie programu może zapewnić zwiększenie przychodów o 841 mln w latach 2015-2020. Ma także pozwolić na redukcję kosztów w wymiarze 243 mln w 2015 r., 613 mln zł w 2016 r., 750 mln w 2017 r. i 2.047 mln w latach 2018-2020.
Jak zaznaczono, utrzymanie dotychczasowego modelu funkcjonowania KHW przy aktualnych cenach rynkowych węgla spowoduje utratę płynności finansowej przez spółkę.
"Najlepszymi parametrami w zakresie prognozowanego wyniku finansowego netto, odbudowy kapitałów własnych oraz zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne, przy uwzględnieniu ograniczenia do niezbędnego minimum skutków społecznych, w latach 2015-2020 charakteryzuje się wariant związany z wygaszeniem i zbyciem na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. ruchu Boże Dary KWK Murcki-Staszic" - napisano także.
Katowicki Holding Węglowy grupuje cztery nowoczesne kopalnie węgla kamiennego: KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek oraz KWK Wujek. Udziały w KWK Kazimierz-Juliusz zostały w listopadzie 2014 r. przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
(ISBnews)