Program "Rodzina 500+". Rafalska zapowiada zmianę we wnioskach

Ci, co nie chcą mieć przerw w wypłatach 500 zł na dziecko powinni do 31 sierpnia złożyć dokumenty we właściwym dla siebie urzędzie. - W przyszłym roku wprowadzona zostanie jedna zmiana w składaniu wniosków o 500+ - zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Program "Rodzina 500+". Rafalska zapowiada zmianę we wnioskach
Źródło zdjęć: © PAP

Na 25 sierpnia, jak przypomniała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, złożonych zostało ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie 500+, z czego niemalże jedna trzecia - 437 tys. - online.

Ministerstwo szykuje od nawego roku zmianę dotyczącą terminu składania dokumentów. - Te w wersji online będzie można wypełniać od 1 lipca, miesiąc wcześniej niż w tradycyjny sposób - powiedziała w środę w radiowej Jedynce szefowa resortu pracy. - Rodzice składając wnioski, liczą na 500+. Oczywiście zależy im na braku przerwy w płatnościach, stąd duża liczba złożonych dokumentów w sierpniu - miesiącu, w którym rusza składanie wniosków na nowy okres świadczeniowy.

- Mówię o danych z 25 sierpnia, a wiemy, że lawinowo wzrasta liczba wniosków składanych w ostatnich dniach sierpnia. Pamiętajmy też o tym, że spokojnie możemy składać wnioski we wrześniu i październiku, i świadczenie nam nie przepadnie. Dostaniemy je z wyrównaniem. Ale też warto pamiętać, że (...) mimo że wniosek był złożony we wrześniu, gmina może dokonać płatności w październiku - podkreśliła.

Zdaniem minister niewiele osób nie wie, że od 1 października rozpocznie się nowy okres zasiłkowy dla programu 500+, i dlatego należało ponowić wnioski, aby uzyskać świadczenia. - Znacząco poprawia się droga składania wniosków przez internet. To znacznie większy udział, niż był 1 kwietnia 2016 roku, kiedy startowaliśmy. Papierowa droga jest dominująca, ale po ilości składanych wniosków widzimy, że zainteresowanie składaniem wniosków online w ostatnich dniach jest zwiększone - skomentowała Rafalska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie jedna zmiana dot. składania wniosków - te w wersji online będzie można składać wcześniej, od 1 lipca, a pozostałe jak teraz, od 1 sierpnia. Przypomniała prócz tego, że ujednolicono terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze z programu "Rodzina 500+" oraz o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego. Jak mówiono, uszczelniony został także system przyznawania środków.

Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa

- Mówimy tu o doprecyzowaniu sposobu ustalania dochodu działalności gospodarczej opodatkowanej w formach ryczałtu, a także o opiece naprzemiennej (...). Doprecyzowaliśmy przepisy regulujące utratę i uzyskiwanie dochodu, ale ten przepis będzie miał znaczenie w trakcie trwania okresu świadczeniowego. Mówimy tu też o tym, że osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka muszą mieć ustalone prawo do alimentów. (...) Chcemy też prowadzić weryfikację miejsca zamieszkania, tak żeby osoby mieszkające, pracujące i przebywające z dziećmi za granicą, nie pobierały tego świadczenia. Warunkiem jego otrzymywania jest miejsce zamieszkania. Trzeba mieszkać w Polsce, żeby otrzymywać to świadczenie - powiedziała.

Zdaniem minister wystarczy pieniędzy w budżecie na wypłatę świadczeń. - Średni miesięczny transfer na obsługę tego zadania to ponad 2 mld złotych. Mówię o łącznych wydatkach i dla gmin, i pieczy zastępczej, i dla rodzin. Ta kwota waha się rocznie między 24 a 25 mld zł. Tu nie ma najmniejszych problemów z zagwarantowaniem płynności wypłacania tych świadczeń. Wojewodowie składają zapotrzebowanie, ministerstwo finansów przekazuje i pieniądze są z budżetu wojewodów przekazywane do gmin, a samorządy na konta bądź wypłaty do osób, które otrzymały decyzje - powiedziała.

Rafalska zauważyła także, że rosną wskaźniki demograficzne. - W czerwcu urodziło się ponad 2 tys. 300 więcej nowych obywateli, nowych Polaków. To wzrost o 7 proc. rok do roku. Już licząc pierwsze półrocze tego roku wiemy, że urodziło się 200 tys. 100 dzieci. To więcej niż w poprzednim roku. To ciągle daje szansę, żebyśmy pobili w tym roku magiczną liczbę 400 tys. Liczę, że lipiec i sierpień, charakteryzujące się zawsze większą liczbą urodzeń, też będą takimi miesiącami wzrostowymi - dodała.

Wniosek o świadczenie 500+ należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Aby zachować ciągłość przysługiwania świadczenia wychowawczego wniosek należy złożyć najpóźniej do końca października. Złożenie go w sierpniu gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłatach, zaś złożenie go we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem do 30 dnia listopada.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (339)