Trwa ładowanie...

Program "Rodzina 500+". Świętokrzyskie wypłaciło ponad 247 mln zł

Ponad 247 mln zł wypłacono świętokrzyskim rodzinom w ciągu czterech miesięcy funkcjonowania rządowego programu "Rodzina 500 plus" - poinformowała we wtorek wojewoda Agata Wojtyszek. Gminy regionu zrealizowały 95,5 proc. otrzymanych wniosków.

Share
Program "Rodzina 500+". Świętokrzyskie wypłaciło ponad 247 mln złFot: Jacek Bereźnicki
d4n4ojm

Ponad 247 mln zł wypłacono świętokrzyskim rodzinom w ciągu czterech miesięcy funkcjonowania rządowego programu "Rodzina 500+" - poinformowała we wtorek wojewoda Agata Wojtyszek. Gminy regionu zrealizowały 95,5 proc. otrzymanych wniosków.

Wojewoda podkreśliła podczas konferencji prasowej w Kielcach, że program ""Rodzina 500+" w woj. świętokrzyskim jest realizowany bez zakłóceń, a samorządy nie mają zaległości w rozpatrywaniu wniosków.

Wojtyszek dodała, że nieco dłużej na realizację oczekują wnioski, w których trzeba uzupełnić dokumentację, czy złożone podwójnie - tak jest m. in. w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Dłużej trwa też procedura w przypadku rodzin, w których jedno z rodziców przebywa lub pracuje za granicą - te wnioski realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

d4n4ojm

Wartość wypłaconych świadczeń programu w województwie świętokrzyskim to 247 mln 168 tys. 156 zł. Gminy od kwietnia do końca lipca przyjęły 90 tys. 280 wniosków - większość w formie papierowej - a na ich podstawie wydały ponad 83 tys. decyzji. Wypłacono prawie 500 tys. świadczeń. Szacuje się że korzysta z nich ok. 180 tys. dzieci.

67 świadczeń dla 33 dzieci - dotyczy to 19 rodzin - jest przekazywanych w formie rzeczowej. - To talony, wydawane dla rodzin, które mogą być zrealizowane na zakupy spożywcze czy rzeczowe, nie na alkohol i papierosy. Są gminy które realizują faktury na zakupy świadczeniobiorcy lub opłacają im rachunki - wyjaśniała Wojtyszek.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Anna Gromska dodała, że procedura wydawana decyzji o realizacji świadczenia w formie rzeczowej, jest opisana w Ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

Jak mówiła, jeżeli organ uprawniony do przyjmowania wniosków i wydawania decyzji, poweźmie informacje o tym, że pomoc mogłaby być wydatkowana niezgodnie z przeznaczeniem lub wie o tym wcześniej (w sytuacji, gdy rodzina była już znana ośrodkowi pomocy społecznej), po przeprowadzeniu przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego, wydawana jest decyzja zamieniająca formę pieniężną na rzeczową.

d4n4ojm

- Nie o to chodzi, by ludziom ograniczać prawo dostępu do pieniędzy na dzieci, tylko żeby mieć pewność, że te pieniądze rzeczywiście do dzieci trafią. Ustawodawca przewidział, co jest novum w stosunku do pozostałych uregulowań prawnych, że można te pieniądze przeznaczać na opłacenie usług, z których dzieci korzystają - zajęć pozalekcyjnych, opłat za żłobki czy przedszkola - podkreśliła.

Dodała, że często to przypadki rodzin niezaradnych życiowo, które nie potrafią gospodarować domowym budżetem lub takich, gdzie jest duże prawdopodobieństwo, że pieniądze zostałyby przeznaczone na używki.

Zdaniem Gromskiej, to naturalne, że rodziny w pierwszej kolejności wydają pieniądze z programu na zaspakajanie podstawowych potrzeb. - Większość osób uprawnionych do świadczenia wychowawczego, to rodziny które przez lata doświadczały deprywacji tych potrzeb. Nie ma się co się dziwić, że na początku myślą o tym, aby je zaspokoić. Wreszcie kupić dobra, które do tej pory były niedostępne - np. płaski telewizor, czy wyjazd cała rodziną na wakacje. Bardzo wiele rodzin do tej pory nie potrafiło takich potrzeb zaspakajać. To nie tylko klienci pomocy społecznej, ale tzw. klasa biednych pracujących. W dłuższej perspektywie na pewno będą także myśleli o tym, by ich rodziny się powiększały - oceniła dyrektor.

W ramach działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500+", świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Rodziny o niskich dochodach, przy spełnieniu kryterium 800 zł netto na osobę (albo 1,2 tys. zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego), otrzymują wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka.

d4n4ojm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4ojm
d4n4ojm