Trwa ładowanie...
d4lfcb0
03-09-2015 16:40

Projekt dot. wydawania pieniędzy UE na innowacje - w konsultacjach

Projekt rozporządzenia dotyczący wydawania pieniędzy UE na innowacje z programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych - poinformował resort gospodarki. Uwagi można zgłaszać do 16 września br.

d4lfcb0
d4lfcb0

Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt rozporządzenia ws. udzielania pomocy na otwarte innowacje - wspieranie transferu technologii w ramach programu "Inteligentny Rozwój" określa szczegółowo, na co będą mogły być wydawane fundusze UE i na jakich warunkach. Rozporządzenie będzie "podstawą do uruchomienia unijnych środków dla przedsiębiorców w obszarze, za który odpowiada Ministerstwo Gospodarki" - podkreślił resort.

Jak poinformowało ministerstwo, mali i średni przedsiębiorcy mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup "wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej".

"Wartość dofinansowania wyniesie od 25 proc. do 70 proc. kosztów kwalifikowalnych (podlegających refundacji z funduszy unijnych) i ustalana będzie indywidualnie w przypadku każdego przedsiębiorstwa. () Technologia będąca przedmiotem zakupu, a następnie wdrożenia, musi wpisywać się w jedną z dziewiętnastu Krajowych Inteligentnych Specjalizacji" - zaznaczył resort.

"Dofinansowaniem w wysokości 50 proc.-85 proc. kosztów kwalifikowalnych objęte zostaną także koszty usług doradczych niezbędnych w procesie doboru odpowiedniej dla potrzeb przedsiębiorstw technologii oraz jej wdrożenia" - dodano.

d4lfcb0

Resort gospodarki poinformował, że przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o dofinansowanie UE na tworzenie czy rozwój centrów badawczo-rozwojowych, wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, a także w zakresie zakupu usług polegających na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii produkcji lub nowego projektu wzorniczego.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013 sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

d4lfcb0

Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi.

Ważną częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorstw, który rząd przyjął w kwietniu ub.r., jest dokument "Krajowa Inteligentna Specjalizacja". Określa on priorytety gospodarcze w dziedzinie innowacyjności i badań, które mają się przyczynić m.in. do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także jakości życia społeczności. Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, niegospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji, w sumie jest ich 19.

d4lfcb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lfcb0