Trwa ładowanie...
d1w9tq5
20-10-2016 12:42

Projekt noweli ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej przesłany do Sejmu

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej został dziś przesłany do Sejmu, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

d1w9tq5
d1w9tq5

W uzasadnieniu przypomniano, że według wstępnej oceny Komisji Europejskiej stosowana w Polsce progresywna stawka nie jest uzasadniona logiką systemu podatkowego. W konsekwencji może zaistnieć konieczność zwrotu tej pomocy wraz z odsetkami. Takie postępowanie mogłoby narazić Skarb Państwa na stratę.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała KE, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

"Aby zapobiec potencjalnym negatywnym konsekwencjom, proponuje się żeby przepisy ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej były stosowane do przychodów ze sprzedaży osiągniętych od dnia 1 stycznia 2018 r., a w konsekwencji nie miały zastosowania do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych w okresie wrzesień 2016 r. - grudzień 2017 r. Oznacza to, że nastąpi wstrzymanie stosowania ustawy, a potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2017 r." - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

"Projektowane rozwiązanie legislacyjne oznaczać będzie brak wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej za okres wrzesień 2016 r. - grudzień 2017 r. W 2016 r. będzie to kwota 472,6 mln zł, natomiast w 2017 r. kwota 1 590,6 mln zł" - czytamy dalej.

(ISBnews)

d1w9tq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9tq5