Projekt nowelizacji ws. monitorowania jakości paliw skierowany do uzgodnień
Warszawa, 01.02.2017 (ISBnews) - Przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, wprowadzający przepisy dotyczące paliw stałych, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają do 16 lutego, podało Rządowe Centrum Legislacji (RCL).
"Zasadniczym efektem wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw będzie monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych zgodnych ze stanem wiedzy technicznej oraz doświadczeń w ich stosowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych" - czytamy w "Ocenie skutków regulacji".
Kolejnym efektem proponowanego rozwiązania ma być uporządkowanie rynku paliw stałych i umożliwienie konsumentom uzyskania informacji na temat jakości sprzedawanego paliwa na podstawie obowiązkowej charakterystyki jakościowej przekazywanych do obrotu paliw stałych.
Resort oczekuje, że regulacja będzie miała korzystny wpływ na rynek paliw stałych, ponieważ wprowadzone zostaną wymagania jakościowe dla tych paliw oraz umożliwiona zostanie ich kontrola.
"Wprowadzenie wymagań jakościowych dla paliw stałych będzie miała perspektywicznie pozytywny wpływ na parametry jakościowe powietrza (zwłaszcza na terenach zurbanizowanych) oraz w konsekwencji na stan zdrowia i jakość życia obywateli" - czytamy dalej.
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami prawnymi, nowelizacja ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
W połowie grudnia ub.r. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował, że ministerstwo zakończyło prace nad nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. W opinii wiceministra, nowe przepisy powinny umożliwić ograniczenie napływu węgla niesortowanego na teren Polski, czyli zobligować Rosję to tego, by przynajmniej ten węgiel, który wpływa był poddawany sortowaniu.
(ISBnews)