Trwa ładowanie...
d46ns0p
26-05-2014 07:15

Projekt/ Parki krajobrazowe i rezerwaty - na obszarze kilku województw

Parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody będą mogły obejmować więcej niż jedno województwo; w parkach narodowych nie będzie można przebywać bez ważnego biletu lub dokumentu zwalniającego z opłaty - przewiduje projekt założeń noweli ustawy o ochronie przyrody.

d46ns0p
d46ns0p

W projekcie zaproponowano też m.in. skreślenie przepisu określającego maksymalną cenę biletu wstępu do parku narodowego lub na niektóre jego obszary. Po zmianie prawa to dyrektorzy parków będą je określali.

Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie kosztów działalności parków narodowych oraz uproszczą ich funkcjonowanie - głosi uzasadnienie założeń projektu.

Projektowane przepisy będą również wzmacniały ochronę przyrody w otulinie parków narodowych. Otulinę wyznacza się na terenach graniczących z parkami. Na jej obszarze można np. utworzyć strefę ochronną zwierząt łownych ze względu na potrzebę ochrony zwierząt w samym parku. "W otulinie będzie można prowadzić wyłącznie takie przedsięwzięcia, które nie będą wpływały negatywnie na przyrodę parku" - powiedział PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

Jak przypomniał, obecnie nie istnieje możliwość tworzenia rezerwatów przyrody czy parków krajobrazowych na terenie więcej niż jednego województwa. To ma się zmienić. "Będzie się to odbywało poprzez wydawanie wspólnych zarządzeń regionalnych dyrektorów ochrony środowiska lub jednobrzmiących uchwał właściwych sejmików województw" - wyjaśnił.

d46ns0p

Samorząd województwa będzie także sprawował nadzór nad parkami krajobrazowymi i zarządzał ochroną krajobrazu na terenie województwa. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie za to koordynowała funkcjonowanie parków krajobrazowych na obszarze kraju.

Mikusek dodał, że nowe prawo przeniesie również część kompetencji na dyrektorów parków narodowych. Jak tłumaczył, pozwoli to np. skrócić czas wydawania zgód na udostępnianie obszarów parków w celach edukacyjnych, naukowych czy rekreacyjnych. Obecnie to minister środowiska wydaje takie zgody po wcześniejszej konsultacji z właściwym dyrektorem parku narodowego.

Dyrektorzy będą też sprawować nadzór nad całym obszarem Natura 2000, który tylko w części pokrywa się z obszarem parku.

Rzecznik wskazał, że nowe prawo - poza regulacjami dotyczącymi parków narodowych - obejmie również kwestie dotyczące egzekwowania Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES), tzw. Konwencji Waszyngtońskiej.

d46ns0p

Celem nowelizacji ma być m.in. uporządkowanie przepisów karnych czy zapewnienie kar współmiernych do stopnia naruszenia przepisów. Resort środowiska w uzasadnieniu założeń zwrócił uwagę, że w przypadku drobnych przewinień, np. wykroczeń powinny być nakładane mandaty oraz ewentualna konfiskata przedmiotu. W przypadku przestępstw np. dużego przemytu, towar będzie od razu zatrzymany, a sprawa będzie kierowana do sądu.

Rzecznik MŚ podał, że nowe prawo będzie ujednolicało procedury związane z rejestracją niektórych żywych zwierząt objętych Konwencją. "Planowane jest wprowadzenie jednolitych wzorów formularzy dotyczących rejestracji oraz utworzenie centralnej bazy danych obejmującej wszystkie zwierzęta wpisywane w starostwach do rejestru zwierząt CITES. Rejestr ten powinien obejmować również podlegające obowiązkowi ewidencji zwierzęta niebezpieczne. To zapewni spójny system rejestracji na terenie kraju, umożliwiający organom ochrony przyrody sprawną i efektywną weryfikację pochodzenia zwierząt" - wyjaśnił Mikusek. (PAP)

mick/ son/

d46ns0p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46ns0p