Trwa ładowanie...
d2n9tlr

Projekt Skanled, w którym miał wziąć udział PGNiG, został zawieszony

29.4.Warszawa (PAP) - Z powodu zmiany warunków makro i braku
możliwości zapewnienia dostaw surowca, konsorcjum, które miało
realizować projekt Skanled, zdecydowało o zawieszeniu...

d2n9tlr
d2n9tlr

29.4.Warszawa (PAP) - Z powodu zmiany warunków makro i braku możliwości zapewnienia dostaw surowca, konsorcjum, które miało realizować projekt Skanled, zdecydowało o zawieszeniu tego projektu. PGNIG czeka na dalsze działania w zakresie projektu Baltic Pipe - podał PGNiG w komunikacie prasowym.

"Pomimo podejmowanych przez PGNiG starań o realizację projektu Skanled, uczestnicy konsorcjum w dniu 29 kwietnia 2009 roku podjęli decyzję o zawieszeniu realizacji tego przedsięwzięcia. Stało się tak z powodu zmiany warunków makroekonomicznych oraz braku możliwości zapewnienia dostaw surowca, który miał być transportowany tym gazociągiem" - napisano w komunikacie.

Wcześniej z projektu wycofało się wiele firm, w większości skandynawskich. W skład międzynarodowego konsorcjum Skanled wchodziło początkowo kilkanaście spółek, wśród których był PGNiG.

Skanled miał przebiegać wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii; w cieśninie Kattegat miał rozwidlać się na odnogę duńską i szwedzką. Po powstaniu kolejnego morskiego gazociągu Baltic Pipe, pojawiłaby się możliwość połączenia duńskiego systemu gazowego z polskim wybrzeżem w Niechorzu.

d2n9tlr

Przepustowość długiego na 240 km gazociągu miała wynieść ok. 3 mld metrów sześciennych. Gazociąg miał rozpocząć pracę w 2012 roku.

"Samodzielna realizacja projektu Skanled wykracza poza możliwości finansowe i organizacyjne PGNiG" - podał PGNiG.

Spółka liczy, że w związku z tą decyzją OGP GAZ-SYSTEM oraz Energinet.dk przedstawią informację na temat dalszych działań w zakresie realizacji projektu Baltic Pipe, mającego działać jako dwukierunkowe połączenie pomiędzy Danią a Polską.

PGNiG podkreśla, że nie będzie się wycofywać z rozwoju na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, związanego z zagospodarowaniem i eksploatacją złóż objętych koncesjami należącymi do PGNiG Norway.

Spółka ma się skupić na realizacji innych projektów dywersyfikacyjnych.

15 kwietnia PGNiG podpisał umowę ramową z Qatargas otwierającą drogę do zawarcia kontraktu handlowego.

"PGNiG i Qatargas prowadzą rozmowy mające na celu sfinalizowanie wyżej wymienionego kontraktu" - napisano w komunikacie. (PAP)

pel/ pam/

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr