Trwa ładowanie...
d3j6fua
19-11-2015 17:15

Projekty Gaz Systemu na unijnej liście priorytetów

Wśród projektów mających kluczowe znaczenie w integracji energetycznej po raz kolejny znalazły się strategiczne inwestycje polskiego operatora sieci przesyłowych gazu Gaz Systemu - poinformował w czwartek operator.

d3j6fua
d3j6fua

Komisja Europejska opublikowała w czwartek drugą europejską listę projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania (tzw. PCI - Project of Common Interest).

Status priorytetowy w dwóch gazowych inicjatywach regionalnych, czyli międzysystemowego połączenia Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (NSI East Gas) otrzymały: połączenie międzysystemowe Polska - Czechy, zachodnia nitka Korytarza Północ-Południe w Polsce, połączenie międzysystemowe Polska - Słowacja i wschodnia nitka Korytarza Północ-Południe w Polsce. Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP) to połączenie międzysystemowe Polska - Litwa, gazociąg Baltic Pipe i rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu.

Jak zaznaczył operator, publikacja unijnej listy PCI to jeden z kluczowych etapów dotyczących transeuropejskich sieci energetycznych. Celem listy jest wsparcie projektów tych infrastrukturalnych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia integracji rynkowej i bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego w państwach członkowskich UE. Lista PCI jest aktualizowana co dwa lata. Jej pierwsza wersja została opublikowana w październiku 2013 r. Zarówno na pierwszej, jak i na drugiej liście PCI uwzględniono strategiczne projekty polskiego operatora.

Projekty posiadające status PCI są przygotowywane i realizowane w ramach reżimu przewidującego zastosowanie specjalnych procedur administracyjnych, a także określonych rozwiązań regulacyjnych. W uzasadnionych przypadkach projekty o znaczeniu wspólnotowym będą mogły uzyskać unijne wsparcie finansowe w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF). CEF w nowej perspektywie budżetowej UE, przypadającej na lata 2014-2020, jest narzędziem Komisji Europejskiej służącym dofinansowaniu projektów realizujących nadrzędne cele polityki energetycznej UE.

d3j6fua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6fua