Prokuratorzy ograniczają planowany protest
O częściowym ograniczeniu planowanego protestu
poinformowali członkowie Komitetu Obrony Prokuratorów. Nie będzie
protestu przed budynkami rządowymi w Warszawie, zamiast dwóch - zorganizują jeden dzień "bez wokand".
Jak napisali w liście wysłanym do ministra sprawiedliwości, "doceniając podjęte działania ministra oraz kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości", postanowili częściowo zawiesić harmonogram protestacyjny, o którym informowali ministra w poprzednim liście 8 września. Chodzi o podaną przez ministra 10 września informację o przewidzianej przez resort w przyszłorocznym budżecie podwyżce o ponad tysiąc złotych dla wszystkich sędziów i prokuratorów.
Według pierwotnych planów, protest miał polegać na tym, że członkowie Komitetu w dniach 23 i 26 września skorzystają z uprawnienia do dwudniowego urlopu na żądanie, będą występowali z pozwami o wyrównanie wynagrodzeń za lata 2006-2008, a ponadto protestować w Warszawie.
"W chwili obecnej zawieszamy protest przed budynkami rządowymi w Warszawie" - napisano w liście przekazanym Polskiej Agencji Prasowej. Komitet ograniczy też do 1 dnia (26 września) akcję masowego korzystaniem z urlopów na żądanie. "Jej uczestnikami nie będą asesorzy, co umożliwi prokuratorom rejonowym zapewnienie prawidłowego funkcjonowania podległych im jednostek" - wyjaśniają prokuratorzy.
Jednocześnie prokuratorzy zastrzegają, iż nie odwołują działań związanych z występowaniem z pozwami o wyrównywanie wynagrodzeń za lata 2006-2008.
Jak powiedział jeden ze współzałożycieli Komitetu prok. Jacek Skała, prokuratorzy z dużym zadowoleniem przyjęli podjęte przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego działania, które umożliwiły przyjęcie przez Radę Ministrów projektu prowadzącego do rewaloryzacji wynagrodzeń prokuratorów od stycznia 2009 roku. _ Podnosimy jednak, że przewidywany wzrost wynagrodzeń nie zrekompensuje realnego ich spadku w ostatnich latach _ - zastrzegł Skała.
Dodał, że w związku z deklaracjami wejścia do strefy euro domagają się "dojścia w 2010 roku do europejskich standardów wynagradzania sędziów i prokuratorów".
Komitet zawiązał się 27 sierpnia. Według założycieli obecnie liczy ponad 100 członków, prokuratorów i asesorów, głównie z Krakowa.