Protesty zwalnianych pracowników Johnnie Walkera
W niedzielę około 20 tys. ludzi osób protestowało przeciw planom likwidacji 900 etatów w szkockim Kilmarnock, w gorzelni i zakładach butelkowania whisky Johnnie Walker.
Właścicielem Johnnie Walkera jest największy na świecie koncern spirytusowy Diageo. Koncern ogłosił program oszczędnościowy, w ramach którego przewiduje zamknięcie zakładów butelkowania whisky w Kilmarnock, zatrudniających 700 pracowników i gorzelni Port Dundas w Glasgow, w której pracuje pozostałych 200.
Rozlewnia w Kilmarnock ma od 1820 roku zastrzeżoną wyłączność na butelkowanie Johnnie Walkera. Koszty pracy są tam jednak wysokie i Diageo chce przenieść butelkowanie whisky do innego zakładu.
Protestujący pracownicy i mieszkańcy Kilmarnock podkreślali, że likwidacja rozlewni zaszkodzi międzynarodowej renomie whisky Johnnie Walker. Na etykietach nie będzie już napisu potwierdzającego, że whisky jest butelkowana w Kilmarnock i nigdzie indziej na świecie.
Sprzedaż Johnnie Walkera wynosi ok. 16,3 mln skrzynek rocznie. Diageo zatrudnia w Szkocji 4,5 tys. pracowników, a produkcja koncernu sięga 50 mln skrzynek szkockiej whisky i innych trunków.