Trwa ładowanie...
d43u4id
07-09-2016 13:07

Provident: Rośnie minimum oszczędności jakie chcą posiadać Polacy

Warszawa, 07.09.2016 (ISBnews) - Bezwzględne minimum oszczędności, które powinniśmy posiadać, to średnio ok. 4 150 zł, wynika z badania Barometr Providenta. Jest to o 900 zł więcej niż deklarowaliśmy w zeszłym roku, podano również.

d43u4id
d43u4id

"Najwyższe oczekiwania, jeżeli chodzi o oszczędności, mają osoby powyżej 40 lat, posiadające dzieci. Trochę niższe kwoty wskazują jednoosobowe gospodarstwa. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że siłą rzeczy to od ich dochodu zależy budżet całego gospodarstwa domowego. I wbrew pozorom, to nie mieszkańcy wsi, którzy mogą korzystać z tego, co sami wyprodukują, deklarują najniższe średnie oszczędności, jako niezbędne minimum, to mieszkańcy średnich miast uznają kwotę 3,5 tys. zł jako bezpieczną" - powiedział przedstawiciel działu analiz Przemysław Kasza, cytowany w komunikacie.

Dla 17% badanych niezbędne oszczędności to 2-5 tys. zł. 27% wskazuje więcej niż 5 tys. zł. Z kolei aż 43% badanych nie potrafi oszacować bezpiecznego minimum oszczędności. Tylko 13% badanych uważa, że bezwzględne minimum oszczędności to kwota niższa niż 2 tys. zł, podano również.

"Z deklaracji badanych wynika, że wysokość kwoty minimalnych średnich oszczędności, wiążemy z planami ewentualnych ekstra wydatków - odpowiedziało tak 60% osób" - czytamy w komunikacie.

Najważniejszą potrzebą, którą chcemy zabezpieczyć, są niespodziewane wydatki związane z koniecznością leczenia (58% odpowiedzi), podano także.

d43u4id

"Mniej boimy się utraty pracy - 41% z nas potrzebuje oszczędności, aby móc poradzić sobie, jeśli straci dotychczasowe źródło utrzymania. Zaledwie 9% deklaruje oszczędności jako potrzebę zabezpieczenia emerytalnego" - czytamy w komunikacie.

Aż 53% nie posiada oszczędności lub kwota oszczędności jest niższa od minimalnej mogącej w kryzysowej sytuacji zabezpieczyć wydatki, podano także.

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 22-24 lipca 2016 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także - w ramach notowań równoległych - na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą wchodzącą w skład IPF. Firma oferuje pożyczki 2,6 mln klientów w ośmiu krajach europejskich.

(ISBnews)

d43u4id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43u4id