Prywatny kredyt w firmie to koszt

Przedsiębiorca, który przeznacza pożyczkę konsumpcyjną na potrzeby działalności, może obniżyć przychód o odsetki.

Prywatny kredyt w firmie to koszt
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zdarza się, że przedsiębiorca nie może pożyczyć pieniędzy na rozwój firmy, ale bank oferuje mu kredyt konsumpcyjny. Powstaje wtedy pytanie, czy prowizje i odsetki od niego są kosztem.

Odpowiedzi organów podatkowych pokazują, że można je rozliczyć (np. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB1/415-41a/09/DP). Zapytał o to przedsiębiorca, który podpisał umowy pożyczek hipotecznych (150 tys. zł i 100 tys. zł). Zabezpieczeniem jest jego dom. Pieniądze przeznaczył na zakup towarów. Izba zgodziła się, że w takiej sytuacji odsetki są kosztem. Są one bowiem płacone w celu uzyskania przychodu. Izba podkreśliła, że kosztem są tylko odsetki zapłacone. Ponadto nie uważa się za koszty odsetek i prowizji od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie ich realizacji (będą uwzględnione jako odpisy amortyzacyjne).

Wspólna pożyczka

W rozliczeniach firmy można też ująć odsetki i prowizje od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup lokalu, który jest siedzibą firmy (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB1/415-670/08/HD).

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy zaciągnięty przez wspólnika kredyt konsumpcyjny jest wykorzystywany na potrzeby działalności prowadzonej w formie spółki. Jeśli jest to spółka cywilna, to obowiązują te same zasady co przy firmie prowadzonej samodzielnie. Decyduje więc cel, na który zostały wydane pieniądze. Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB1/415-458/08-2/AA. Pytanie dotyczyło dwóch wspólników – każdy z nich zaciągnął pożyczkę w identycznej wysokości na zakup barki, która stała się ich współwłasnością.

Kłopoty jawnych

Inaczej jest, jeśli podatnicy zawiązali spółkę jawną. Zdaniem fiskusa wtedy nie można uwzględnić odsetek od kredytów wziętych przez wspólników. Powołuje się on na art. 8 § 1 kodeksu spółek handlowych. Wynika z niego, że spółka jawna, choć nie jest osobą prawną, może we własnym imieniu (czyli na spółkę, a nie na wspólników) nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Ona powinna więc być stroną umowy kredytu.

Konrad Piłat

| opinia Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy Z przepisów wynika, że o możliwości zaliczenia do kosztów odsetek i prowizji od kredytu bankowego decyduje cel, na jaki został on wykorzystany. Może to więc być kredyt konsumpcyjny lub pożyczka hipoteczna, którą przedsiębiorca otrzyma jako osoba fizyczna. Potwierdzają to interpretacje indywidualne. W każdej z nich podkreślone jest jednak, że to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, że pieniądze zostały przeznaczone na cele związane z prowadzoną działalnością. Z pewnością nie wystarczy dowód wpłaty uzyskanych z banku pieniędzy na firmowe konto. Trzeba jeszcze posiadać dokumenty, które potwierdzą, że otrzymana kwota rzeczywiście została wydana na cele firmowe. |
| --- |

przedsiębiorcafirmavat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)