Przecena złotego rzutuje na rynek akcji

W piątek zobaczyliśmy nasilenie awersji do polskich aktywów, co było konsekwencją pogorszenia ogólnego postrzegania tzw. emerging markets z peryferyjnych państw Unii Europejskiej.

29.11.2010 09:12

Od rana obserwowaliśmy wyraźne osłabienie złotego do dolara i euro, rosły rentowności obligacji skarbu państwa, co przełożyło się również na słabość akcji. Niewątpliwie przyczyną były problemy (słabo powiązanych z Polską) Irlandii, Portugalii i Hiszpanii. Przedstawiciele tych dwóch ostatnich musieli nawet zaprzeczać w mediach jakoby było zagrożenie koniecznością przygotowania planów pomocowych dla ich krajów. Już sam początek notowań doprowadził do przeceny WIG20 o ok. 0,8% (otwarcie 2648 pkt).

Po godzinie stabilnego handlu na tych poziomach, wyprzedaż przyspieszyła i kurs indeksu ok. południa zaliczył dzienne minimum 2607 pkt. W późniejszej fazie sesji na rynek nie nadchodziły istotne dane makro, a im bliżej było otwarcia w USA, tym bardziej uwaga ze Starego Kontynentu przenosiła się w tamtą stronę, co nieco poprawiło nastroje. Na tej fali WIG20 pod koniec notowań przystąpił do odrabiania strat i ostatecznie zamknął się 2642 pkt, tj. -0,95%, przy obrocie ok. 1,2 mld PLN.

Piątek na warszawskim parkiecie dominowała sprzedaż. Kapitał rzędu 1,6 mld sprowokował także wyższą zmienność indeksu szerokiego rynku. Kurs na zamknięciu zanotował 0,8%. Na wykresie dziennym wyznaczona została czarna świeca z obustronnymi cieniami, które swoim zasięgiem pokryły notowania z trzech ostatnich sesji. Fakt ten podkreśla jak krótkotrwały potencjał posiadały ostatnie wzrosty. Korpus świecy umiejscowiony został poniżej oporu, tym samym oddając pola podaży. W trakcie dnia nie udało się również zażegnać widma potencjalnego testu 45 070 pkt, historycznego wsparcia z 2008 roku.

W układzie wskaźnikowym bez zmian. RSI utrzymuje wartość w strefie neutralne, ale linia sygnalna 40 pkt znajduje się już w zasięgu ruchu w trakcie jednej sesji. Composite Index i Derivative Oscillator po lekkim wzroście wykonują ruch boczny. Zmian nie widać również na oscylatorze ADX, który zatrzymał się na 22 pkt. Wszystkie wymienione czynniki składają się w ostatnim czasie na obraz rynku, który nie potrafi jednoznacznie wybrać kierunku. Na najbliższej sesji pozostaje zatem bacznie obserwować notowania indeksu, w szczególności wobec bliskości długoterminowej linii trendu wzrostowego.

BUDOPOL

Spółka zależna Budopolu "BUDOPOL GW Sp. z o.o." s.k.a., jako Generalny Wykonawca, zawarła z MAR-BUD BUDOWNICTWO Sp. z o.o. jako Wykonawcą w dniu 26 listopada 2010 r. umowę o roboty budowlane, której przedmiotem jest wykonanie robót żelbetowych na inwestycji przy ulicy Sokołowskiej w Warszawie, polegającej na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowo - usługowej pod nazwą "KASKADA NA WOLI". Wartość umowy Strony określiły na kwotę ryczałtową 24.800.000,00 złotych netto. Strony ustaliły termin zakończenia do dnia 10.06.2011 r. Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od powszechnie stosowanych dla tego typu umów.

KALENDARIUM Z DNIA 29.11.2010
Dane makro

11:00 Euroland – wskaźnik klimatu w biznesie (poprzednio: 0,98; konsensus: 1,05); Węgry – decyzja ws. stóp procentowych.

Wydarzenia w spółkach

ATM – NWZA w sprawie zmian w radzie nadzorczej;
CNG – NWZA w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez spółkę nieruchomości;
LWB – koniec zapisów w ogłoszonym przez NWR wezwaniu na 100 proc. akcji spółki, po 100,75 zł za każdą akcję.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)