Trwa ładowanie...
Tax Care
faktura
24-01-2011 14:06

Przechowywanie faktur w wersji elektronicznej

Od 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy będą mogą zaprzestać drukowania faktur VAT.

Przechowywanie faktur w wersji elektronicznejŹródło: Jupiterimages
d2mn0z9
d2mn0z9

Zgodnie bowiem z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktury VAT będą mogły być przesyłane, w tym udostępniane w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym.

Będzie to możliwe po uprzednim zaakceptowaniu prze odbiorcę faktury takiego sposobu przesyłania do niego faktury. Akceptacja może zostać wyrażona bądź pisemnie bądź elektronicznie.

Przedsiębiorcy decydujący się na takie uproszczenia mają obowiązek zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności faktury. Ustawodawca pozostawił w tej kwestii dowolność, wymienił tylko dwie przykładowe możliwości, tj. z użyciem bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznej wymiany danych (EDI). Jednak integralność danych na fakturze zapewni również zapis faktury w formacie .pdf lub stworzenie obrazu faktury.

Na chwilę obecną urzędy podatkowe stoją na stanowisku, że przechowywanie kopii faktur w wersji elektronicznej, tj. w formacie .pdf jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Rozporządzenie, o którym mowa w niniejszym tekście, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

d2mn0z9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mn0z9