Przedstawiciele opozycji białoruskiej w Sejmie (komunikat)
...
24.02. Warszawa - Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje:
Jutro, 25 lutego 2011 r., przedstawiciele opozycji demokratycznej na Białorusi będą gośćmi Sejmu RP. Wizyta jest związana z podjęciem przez Sejm uchwały w sprawie wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, zaplanowanym na ostatni dzień posiedzenia.
W czasie wizyty goście z Białorusi spotkają się z Marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, wezmą udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz będą świadkami podjęcia przez Sejm uchwały, będącej wyrazem "solidarności i wsparcia dla wszystkich walczących o demokratyczną Białoruś".
Program wizyty:
- godz. 8.30 - spotkanie przedstawicieli opozycji na Białorusi z Marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, Przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzejem Halickim, szefem Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Białorusi Jackiem Protasiewiczem oraz Przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego do spraw Białorusi Robertem Tyszkiewiczem
Gabinet Marszałka Sejmu
Photo opp. na początku spotkania (prosimy o przybycie do godz.8.20)
- godz. 9 - głosowanie nad przyjęciem uchwały w sprawie wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego w Republice Białoruś w obecności przedstawicieli opozycji białoruskiej wystąpienie Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny
- wystąpienie przedstawiciela białoruskich gości
- przyjęcie uchwały
- godz. 11 - posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych z udziałem przedstawicieli opozycji demokratycznej na Białorusi Posiedzenie zwołane w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu. Tematem obrad będzie polska polityka zagraniczna dotycząca Białorusi prowadzona przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Budynek G, sala 14
Projekt uchwały:
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego w Republice Białoruś
Pamiętając o wspólnej walce Polaków i Białorusinów o wolność i demokrację, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z całą mocą potępia stosowanie przez reżim Aleksandra Łukaszenki przemocy i represji politycznych wobec społeczeństwa białoruskiego oraz sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w Republice Białoruś w grudniu 2010 roku.
W wyniku nasilonej akcji milicji i służb specjalnych po wyborach 19 grudnia 2010 roku do aresztów na Białorusi trafiło około 700 osób, z których część wciąż przetrzymywana jest w nieludzkich warunkach. Aresztowano m.in. pięciu kontrkandydatów Aleksandra Łukaszenki do funkcji prezydenta państwa. Zatrzymanych traktowano w sposób naruszający wszelkie europejskie konwencje o prawach człowieka. Sądzono ich nie gwarantując prawa do rzetelnego procesu ani prawa do obrony. Wobec najbardziej znanych działaczy białoruskiej opozycji oraz niezależnych dziennikarzy toczą się postępowania karne, grożące im wieloletnim więzieniem.
Wobec tej dramatycznej sytuacji, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie zapewnić wszystkich walczących o demokratyczną Białoruś o naszej niezłomnej solidarności i wsparciu. Nigdy nie pozostaniecie sami w Waszej walce. Stanowczo domagamy się od władz białoruskich natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych i zaprzestania represji politycznych.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że wobec powrotu władz białoruskich do polityki represji, w relacjach między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białoruś powinna obecnie obowiązywać zasada izolowania osób odpowiedzialnych za represje i jednoczesnego otwarcia na białoruskie społeczeństwo. Dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem sankcji dyplomatycznych, a jednocześnie za umożliwieniem obywatelom Białorusi dostępu do zasobów i możliwości, jakie daje Unia Europejska - zarówno jeśli chodzi o swobodę podróżowania, otwarcie rynku pracy, jak i uczestnictwo w programach z zakresu edukacji, nauki i kultury. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pozytywnie odnosi się do decyzji o jednostronnym zniesieniu opłat wizowych dla obywateli Białorusi i wyraża nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla innych państw europejskich.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się także za znaczącym zwiększeniem nakładów budżetowych na projekty demokratyzacyjne na rzecz Białorusi, w tym realizowane przez organizacje pozarządowe.
Nawiązując do fundamentalnych wartości europejskich, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje również do parlamentów wszystkich państw Europy, do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i do Parlamentu Europejskiego - o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz trwałego wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/