Trwa ładowanie...

Przedszkola odprawiają rodziców z kwitkiem

Coraz więcej dzieci nie ma szans na dostanie się do przedszkola. Często też gminy żądają bezprawnych opłat - wynika ze wstępnych wyników kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Najwyższą Izbę Kontroli, do których dotarł "Dziennik Polski".

Share
Przedszkola odprawiają rodziców z kwitkiemŹródło: Jupiterimages
d4jpd5r

Odsetek dzieci w wieku od 3 do 6 lat objętych wychowaniem przedszkolnym wynosi w Polsce ok. 60 proc. Pod tym względem najgorzej jest na wsiach, gdzie do przedszkola chodzi niespełna 40 proc. dzieciaków. To daje nam miejsce na szarym końcu Europy. W niektórych krajach do przedszkola chodzą wszystkie dzieci. Z daniem inspektorów NIK najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat znacznie wzrosła liczba osób, które chcąc zapisać dziecko do przedszkola są odprawiane z kwitkiem. Kilka lat temu odsetek odmów wynosił 3 proc., teraz wzrósł do prawie 10 proc.

NIK wykazała również, że 83 proc. skontrolowanych gmin nieprawidłowo nalicza opłaty za przedszkole, żądając od rodziców dodatkowych pieniędzy za zajęcia, które są zapisane w podstawie programowej, a więc powinny być bezpłatne.

d4jpd5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jpd5r
d4jpd5r