Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 1 marca
...
01.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 1 marca.
RZECZPOSPOLITA
W 2011 roku znów wzrosły długi szpitali publicznych. Wynoszą już ponad 10 mld zł. (s.A3)
Po połączeniu BZ WBK i Kredyt Banku nie będzie rewolucji cenowej. Nowy bank nie będzie ostro walczył o depozyty. Nowa instytucja będzie premiować aktywnych klientów. (s.B3)
Ameryka lubi polski dług. Najwięcej obligacji polskiego rządu emitowanych w walutach obcych kupili w ubiegłym roku inwestorzy z USA. Zyskaliśmy zaufanie także tych z Singapuru. (s.B5)
Nowe unijne prawo uderzy w e-sklepy. Klienci zyskają dodatkowy czas na rezygnację z kupionego w sieci towaru. To zwiększy koszty sprzedawców. (s.B8)
Każda nowa danina wzbudza opór, ale w debacie na temat podatku od miedzi i srebra padły argumenty dyktowane wyłącznie partykularyzmem - pisze Maciej Grabowski, wiceminister finansów. (s.B11)
PARKIET
Petrolinvest z nowym projektem, Bioton mocniejszy w Chinach - wywiad z Ryszardem Krauze, prezesem Prokomu Investment, współwłaścicielem Biotonu, Petrolinvestu i Polnordu. (s.1, 4-5)
Polimex-Mostostal: władza szefa ograniczona. Na rynku pojawiają się głosy, że zarząd z czasem może zostać zasilony przez byłego prezesa Synthosu, Dariusza Krawczyka, który wczoraj trafił do nadzoru Polimeksu. (s.8)
Węglokoks, eksporter węgla, ma szanse na debiut giełdowy jesienią tego roku, Kompania Węglowa, największa w branży spółka w UE, może wejść na giełdę w 2014 r., a o debiucie Katowickiego Holdingu Węglowego nie ma na razie mowy - uważa Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. (s.10)
GAZETA WYBORCZA
W walce z kryzysem bronią stały się tanie pożyczki. Europejski Bank Centralny po raz drugi z rzędu pożyczył bankom komercyjnym ogromne pieniądze na zaledwie 1 proc. rocznie. 530 mld euro zostanie przeznaczone na kredyty oraz zasili rynek obligacji, akcji i walut. (s.20)
Czy telewizja cyfrowa się opóźni? Stacje komercyjne mają wątpliwości, że Polska całkowicie przejdzie na telewizję cyfrową już 31 lipca 2013 r. Wskazują palcem na TVP. (s.21)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
KNF i NBP szukają prawdziwej ceny pieniądza. To będzie istotna informacja dla banków, które obecnie nie wiedzą, jakie są rzeczywiste stawki na rynku międzybankowym - ocenia KNF. (s.A4)
Rząd planuje prowadzenie większej liczby remontów dróg. Ma to podreperować kondycje finansową branży drogowej i uchronić ją przed załamaniem związanym z nadchodzącym ograniczeniem nowych inwestycji. (s.A7)
Połączony banki musi wyznaczać wysokie standardy. Fuzja BZ WBK i Kredyt Banku to dowód pozytywnej oceny stabilności i potencjału polskiego systemu bankowego - uważa Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF. (s.A12)
PULS BIZNESU
Jan Mroczka, prezes Rank Progressu, inwestuje z rozmachem tam, gdzie gigantom się nie opłaca i udowadnia im, że można na tym świetnie zarabiać. (s.4-5)
Alior sonduje przyszłych akcjonariuszy. Bank spotyka się z potencjalnymi akcjonariuszami instytucjonalnymi. Wkrótce wybierze doradcę inwestycyjnego. (s.8)
Eko Export kupuje złoża w Kazachstanie. Spółka z Bielska-Białej zabezpiecza surowiec, inwestuje w technologie i zdobywa kolejnych odbiorców. (s.10)
jow/