Trwa ładowanie...
d15vn1z
d15vn1z

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 17 maja

...
Share
d15vn1z

17.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 17 maja.

RZECZPOSPOLITA

Grecy ruszyli do banków - polityczny kryzys sprawił, że w ciągu jednego dnia wycofali 800 mln euro. (s.A1)

d15vn1z

Do końca roku możemy mieć do czynienia z co najmniej kilkoma przejęciami notowanych na GPW spółek - zapowiadają eksperci. Kupującymi są zagraniczne koncerny, dla których wyceny naszych firm stają się bardzo atrakcyjne. (s.A1,B2, B3)

Zbierają się czarne chmury nad inwestycjami w spalarnie odpadów. Jeszcze dwa lata temu polskie miasta chciały wydać ponad 6 mld zł na budowę 12 takich zakładów. Rok temu na liście inwestycji dofinansowanych z funduszy unijnych znalazło się już tylko osiem projektów. (s.B1)

W I kw. polski rynek pracy tymczasowej wzrósł tylko o 5 proc. To efekt m.in. rezygnacji agencji z mniej opłacalnych zleceń. (s.B6)

Banki, firmy i samorządy wyemitowały obligacje na kwotę nieco ponad 6 mld zł w ciągu czterech pierwszych miesięcy roku. (s.B9)

d15vn1z

Przez najbliższe trzy lata liczba paczek dostarczanych do klientów ma rosnąć w tempie 10 proc. rocznie. (s.B10)

PARKIET

Nadchodzi reforma małego parkietu. "Przejrzystość, bezpieczeństwo, wiarygodność" - pod takim hasłem Giełda Papierów Wartościowych promować będzie zmiany regulacji na NewConnect, rynku dla małych spółek. W poniedziałek poznają je autoryzowani doradcy i emitenci. Wśród zmian może się znaleźć dyskusyjna sprawa kar finansowych dla spółek, które nie wypełniają obowiązków informacyjnych. (s.1,3)

Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ, zwyciężył w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego "Parkietu", "Rzeczpospolitej" i NBP. (s.1,10)

d15vn1z

Jeśli Acron przejmie kontrolę nad Azotami Tarnów, to będzie musiał ogłosić wezwanie również na ZCh Police. Ale tylko wówczas, jeśli stanie się bezpośrednio lub pośrednio właścicielem ponad 66 proc. akcji drugiej z tych spółek - twierdzi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Obecnie Azoty posiadają 66 proc. kapitału Polic. (s.4)

Grajewo nie podjęło jeszcze decyzji odnośnie kontynuowania inwestycji w Rosji. "Na razie to jest ciągle pół na pół. Nie przekreślamy żadnej możliwości, zwłaszcza gdy patrzymy na stronę finansową tego przedsięwzięcia. Nadal brakuje nam kilkudziesięciu milionów euro. Dlatego jakąś decyzję trzeba podjąć, bo taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność" - powiedział prezes Wojciech Gątkiewicz. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Przed Euro 2012 skupiliśmy się na budowie nowych autostrad i ekspresówek, zapominając o modernizacji już istniejących tras. Efekt? Ponad 40 proc. dróg krajowych nadaje się do remontu. (s.30)

d15vn1z

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Na koniec maja co najmniej 70 proc. potrzeb pożyczkowych budżetu ma być sfinansowane - mówi Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego. (s.A1,A4,A5)

Uciekając przed Rosją Ukraina stawia na łupki. Kijów oferuje niższe koszty wydobycia. Zachodnie koncerny nie muszą się też bać ograniczeń ekologicznych. (s.A9)

Z naszego rynku znika sieć szwedzkich barów kawowych Wayne's Coffee. Ważą się losy Bomi i Gino Rossi. Na sprzedaż są też drogerie Schleckera. Jednocześnie do Polski wchodzi w tym roku 25 nowych zagranicznych marek. (s.A10)

d15vn1z

Sprzedaż Rosjanom Grupy Tarnów może narazić na kłopoty pozostałe zakłady chemiczne i PGNiG - twierdzili uczestnicy debaty nt. branży chemicznej podczas ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rosjanie byliny o krok od całkowitej dominacji na polskim rynku chemicznym. Stracić miałaby też spółka PGNiG, która do trzech zakładów grupy dostarcza ok. 1,3 mld m sześc. gazu rocznie. Nie wiadomo, kto miałby dostarczać gaz po wejściu do firmy rosyjskiego inwestora. (s.A11)

"Chcemy budować elektrownię jądrową Visaginas razem z Estonią i Łotwą, zachęcamy także Polskę do udziału w tym projekcie" - mówił w Katowicach Arvydas Sekmokas, minister ds. energii Litwy. (s.A12)

PULS BIZNESU

Jeszcze w maju resort środowiska chce ogłosić plan opodatkowania gazu. Premier obiecał, że będzie łagodnie i stabilnie. Eksperci stawiają za wzór Kanadę. Łupki trzeba otaksować tak, by nie zabić tego biznesu. (s.4)

Play ma już 14,5 proc. udziału w rynku. Analitycy szacują, że klientów traci Plus. (s.5)

Mimo obaw o spadek zleceń w branży budowlanej Erbud nie narzeka na brak pracy. Ma rekordowy portfel zamówień, który opiewa na 1,4 mld zł, z czego ok. 840 mln zł do realizacji w tym roku. Aż 60 proc. z nich pochodzi od inwestorów prywatnych. (s.10) (PAP)

morb/

d15vn1z

Podziel się opinią

Share
d15vn1z
d15vn1z