Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 24 lutego
...
24.02.2011 | aktual.: 24.02.2011 07:53
24.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 24 lutego.
RZECZPOSPOLITA
Liczniki prądu do wymiany. U każdego z 16,5 mln odbiorców energii ma być zamontowane nowe urządzenie. Wzrosną rachunki. (s.A1,B4)
Wielu Polaków nie wierzy w emeryturę z ZUS i OFE. Co czwarty badany nie liczy na wypłatę świadczeń z obowiązkowego systemu. Prawie 50 procent oczekuje emerytury niższej od obecnych zarobków - wynika z badań GfK dla "Rz". (s.B1)
Rząd ściął wydatki na remonty torów o ok. 4 mld zł. Modernizacja ominie m.in. część trasy ze stolicy do Białegostoku. (s.B5)
Polscy bankowcy prognozują wzrost akcji kredytowej w tym roku. Zbigniew Jagiełło z PKO BP przewiduje, że w 2011 roku wzrost kredytowania przedsiębiorstw wyniesie 8-9 proc. Zdaniem Mateusza Morawieckiego z BZ WBK 10-proc. wzrost kredytów jest w tym roku możliwy. Również Cezary Stypułkowski, szef BRE Banku, w prognozach zakładał 10-proc. wzrost portfela w sektorze przedsiębiorstw, jednak - jak zaznacza - po styczniu nie jest już pewien tych założeń. (s.B14)
Open Finance kupuje Link4 Life od brytyjskiego RSA - wynika z informacji "Rz". (s.B15)
PARKIET
Kiepska sprzedaż detaliczna i rosnące bezrobocie to zdaniem analityków za mało, by obawiać się o losy rynku akcji. (s.1,3)
Już w marcu grupa Eurocash stanie się właścicielem Pol Cater Holding. (s.6)
Orbis oczekuje w tym roku lepszych rezultatów, do czego ma się przyczynić ożywienie gospodarcze i większy popyt na noclegi. Efekty ma dać także prowadzona restrukturyzacja. (s.7)
Zachodnie banki uciekają z Rosji. Barcalays, Banco Santander, Swedbank, Rabobank, KBC - to zachodnie banki, które wycofują się lub mocno ograniczają działalność na rosyjskim rynku bankowości detalicznej. Analitycy wskazują, że przegrały one konkurencję z coraz bardziej dynamicznymi rosyjskimi bankami państwowymi. (s.1,12)
GAZETA WYBORCZA
Z rządowego projektu ustawy obniżającej składkę do OFE zniknie opłata, jaką ZUS miał pobierać od przyszłych emerytów za zaksięgowanie ich składek na subkoncie w ZUS - dowiedziała się "Rzeczpospolita". (s.18)
W środę z linii montażowej FSO zjechał ostatni Chevrolet Aveo. Za tydzień fabryka zwolni 1200 osób, a jej przyszłość jest niepewna. (s.19)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Wiele odcinków autostrad może nie zostać oddanych w terminie. Firmy, które wygrały przetargi na budowę, przeszarżowały z ceną. Rząd nie zgadza się na renegocjowanie umów, woli je zerwać niż dopłacać. (s.A1,A11)
Ukraiński Naftohaz wznowi zawieszone od początku stycznia dostawy gazu do Hrubieszowa. Zgonie z umową z 2004 roku koncern miał zwiększyć w 2011 roku pulę dla Polski do 168 mln m sześć z 9 mln m sześc. (s.A12)
PULS BIZNESU
MSP wspólnie z Radą Gospodarczą przy premierze, KGHM, PKN Orlen, PKO BP, PZU oraz McKinsey&Company Polska przystąpiło do realizacji programu "Akademii najwyższych standardów". To szkolenia dla władz firm. Na pierwszy ogień pójdzie 300 menedżerów z listy spółek kluczowych dla państwa. później dołączą do nich szefowie mniejszych spółek ze stajni MSP. (s.3)
Open Finance otwiera się na nowe usługi finansowe. Dotychczas posługiwał się nazwą "doradcy finansowi", choć przez lata był pośrednikiem kredytowym. Teraz zamierza doradzać naprawdę. "Chcemy świadczyć możliwie jak najwięcej licencjonowanych usług finansowych, poza działalnością stricte bankową" - mówi Krzysztof Spyra, prezes Open Finance. (s.6)
Polimex-Mostostal w marcu opuści WIG 20. Czy wróci do indeksu dzięki nowym umowom energetycznym i transportowym? Kontrakty w energetyce, o które stara się spółka, są warte aż 23,6 mld zł. (s.8) (PAP)
morb/