Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 27 marca

...

27.03.2014 | aktual.: 27.03.2014 08:08

27.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 27 marca.

RZECZPOSPOLITA

Początek roku na rynku legalnych papierosów był najsłabszy od pięciu lat. W styczniu wolumenowa sprzedaż koncernów tytoniowych spadła o 11 proc. rdr. W ślad za mniejszą sprzedażą topnieją też wpływy do państwowej kasy. W siłę rośnie szara strefa. (s.B1)

Węgiel może zyskać ma znaczeniu w Europie. Branże wydobywcza i energetyczna liczą na zmianę podejścia UE do tego paliwa na skutek konfliktu na Ukrainie. (s.B3)

Bez wsparcia z zewnątrz Ukraina nie da rady. Władze chciałyby od MFW pakietu pomocowego wartego przynajmniej 15-20 mld USD. Ale ich potrzeby gotówkowe są o wiele większe. (s.B3)

Kolej wyda miliard na modernizację dworców. Zyskają m.in. podróżni w stolicy, Bydgoszczy, Gliwicach, Opolu. Kolej liczy, że w odnowionych budynkach powstaną sklepy i punkty gastronomiczne. (s.B4)

Ministerstwo Finansów chce kolejny raz zmienić zapisy regulujące działalność sektora pozabankowego. Chodzi o to, aby chronić Polaków przed lichwą i nadmiernym zadłużaniem się. Propozycje resortu nie podobają się firmom z tej branży. (s.B5)

Koniec kryzysu w logistyce. Branża liczy na co najmniej 5-proc. wzrost obrotów w tym roku i coraz więcej inwestuje. (s.B7)

Przeszkody natury prawnej, standaryzacyjnej i biznesowej uniemożliwiają w praktyce budowę jednej wspólnej sieci przez więcej niż dwóch operatorów na częstotliwości 800 MHz - przekonuje zarząd T-Mobile Polska. Operator nie chce opóźnienia aukcji. Tymczasem Polkomtel wskazuje, że technologicznej bariery nie ma, a standard można szybko wprowadzić. (s.B9)

Lenovo zapowiada, że będzie się rozpychać na rynku smartfonów i tabletów, również w Polsce. (s.B16)

PARKIET

Od dwóch kwartałów widać stopniową poprawę wyników finansowych giełdowych firm. Negatywne tendencje w tym względzie są już chyba historią. (s.1)

W TFI trwają promocje na zakup jedostek uczestnictwa funduszy bez opłat manipulacyjnych, wynoszących nawet 5 proc. wartości inwestycji. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

W lutym mieliśmy o ponad 100 tys. emerytów i rencistów mniej niż rok wcześniej. Powód? Do emerytury musimy dłużej pracować, a zdobycie renty graniczy z cudem. (s.18)

PULS BIZNESU

Sąd Najwyższy po raz drugi zakwestionował wysokie odszkodowanie dla MCI Management za JTT Computer. Sąd apelacyjny musi przeprowadzić proces po raz trzeci. (s.2)

ThyssenKrupp zatrudni 800 osób. Niemiecki koncern przemysłowy otworzy w Trójmieście centrum usług finansowych i kadrowych. (s.4)

Chętni na Delectę będą w czwartek składać wstępne oferty kupna producenta dodatków do ciast. Z informacji "PB" wynika, że najbardziej zainteresowane są trzy podmioty - Agros, Colian i Prymat. Delecta to znana marka, ale aktywo nie jest wyceniane zbyt wysoko. Eksperci szacują, że nabywca będzie musiał zapłacić ok. 50 mln zł. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W czerwcu zakończy się kadencja obecnych władz GPW. Obsada stanowiska prezesa zaczyna budzić emocje, tym bardziej że nie będzie pochodził z konkursu. W praktyce wskaże go minister skarbu. (s.A11)

Klienci indywidualni w 2013 r. miesięcznie przeznaczali na opłaty za internet średnio 55 zł. Taka kwota u jednego z operatorów pozwala korzystać z łącza nawet 50 Mb/s po podpisaniu umowy na 24 miesiące - wynika z analizy opublikowanej przez UKE. (s.A15) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)