Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 6 marca

...

06.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 6 marca.

RZECZPOSPOLITA

Rodzime zasoby węgla są i w najbliższych latach pozostaną gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju - twierdzą przedstawiciele rządu. Elektrownie gazowe mają na razie niewielkie znaczenie dla systemu energetycznego. Dziś mogą być traktowane jako jego dopełnienie, przynajmniej dopóki nie okaże się, że mamy wystarczające zasoby gazu łupkowego. (s.B4)

Za cenę lokalu w Warszawie można kupić dwa podobne w kilku innych miastach - Łodzi, Białymstoku, Olsztynie czy Bydgoszczy. Ale 25 proc. kredytów hipotecznych branych jest w stolicy. (s.B5)

Sprzedaż cyfrowych wydań czterech największych gazet w kraju wzrosła w styczniu - rok do roku - o ponad jedną czwartą. Polacy przyzwyczajają się do e-wydań. (s.B7)

Zbiorowy pozew w sprawie kredytów Getin Noble Banku. Klienci zarzucają bankowi dowolność w ustalaniu kursu indeksacji raty kredytu. (s.B7)

PARKIET

KI Chemistry chce umożliwić rozwój Ciechu na nowych rynkach. Stawia jedna warunki. Jeśli wezwanie się powiedzie, Ciech podpisze umowę o strategicznej współpracy, przerwie proces restrukturyzacji, który będzie kontynuowany przez nowego inwestora i nie wypłaci dywidendy z zysku za 2013 r. Jak nieoficjalnie dowiedział się "Parkiet", kolejny warunek to odstąpienie od sprzedaży Organiki-Sarzyny, produkującej środki ochrony roślin. Wartość tej transakcji może przekroczyć 0,5 mld zł. "Organika jest ważną częścią składową Ciechu i ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju. Bez tych aktywów cena w wezwaniu byłaby zupełnie inna" - mówi osoba zbliżona do Kulczyk Invetments. (s.3)

Relatywnie mały fragment pasma z zakresu 1800 MHz dzieli zasoby Orange i T-Mobile Polska. Gdyby nie ten klin, firmy mogłyby połączyć zasoby w jeden blok i świadczyć konsumentom usługę mobilnego internetu o prędkości porównywalnej do grupy Zygmunta Solorza-Żaka. Wydawało się, że tak się stanie, bo operator sieci Plus zgodził się je sprzedać w ubiegłym roku na rzecz Centertela. Plus jednak się waha. "Podpisując umowę nie byliśmy świadomi, że Centertel i T-Mobile podpiszą umowę o współkorzystaniu z częstotliwości. Spowodowała ona, że zaczęliśmy rozważać, czy finalizowanie transakcji jest dla nas nadal ekonomicznie uzasadnione" - mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska z biura prasowego sieci Plus. (s.7)

PULS BIZNESU

Tymczasowy rząd Ukrainy robi wszystko, by uniknąć bankructwa. Na razie Ukraina spłaca zapadające obligacje, ale przestała już płacić np. Gazpromowi rachunki za gaz. Rośnie ryzyko, że w ciągu kilku tygodni nasz sąsiad będzie musiał ogłosić częściową niewypłacalność i restrukturyzować dług. Na polskim rynku prawie nie ma ukraińskich obligacji, ale wstrząs i tak będzie odczuwalny. (s.5)

Zła pogoda w Brazylii i nerwowa sytuacja wokół Ukrainy wesprze ceny zbóż - zgodnie zapowiadają eksperci ankietowany przez "PB". (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Skierowanie na rynek krajowy żywności niesprzedanej na Wschodzie spowoduje spadek cen. A to obniży inflację. Bank centralny już wyciąga wnioski i zapowiada, że przynajmniej do września nie podniesie stóp. (s.A8)

Prywatne spółki z branży medycznej szukają przychodów poza kontraktami z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podpisują umowy z zagranicznymi kasami chorych. (s.A15) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)