Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 9 lutego
...
09.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 9 lutego.
RZECZPOSPOLITA
Minister finansów żąda większych dywidend od spółek Skarbu Państwa. By spełnić oczekiwania część z nich musi zacisnąć pasa. (s.A1,B2,B3)
W 2011 roku grunty rolne zdrożały w Polsce o ponad 10 proc. W tym roku tempo wzrostu może być podobne. Zakupom sprzyjają rosnące dochody rolników. Ziemia na wsi staje się coraz częściej także lokatą kapitału. (s.B1)
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Ma być gotowy w III kw. 2012 r. (s.B2)
Gazprom nie nadąża z dostawami. Przez Ukrainę do Europy płynie o 12 proc. mniej paliwa. (s.B5)
W piątek PGNiG podpisze dokumenty sprzedaży pięcioletnich obligacji o rentowności 4,089 proc. Na konto grupy wpłynie 500 mln euro. Większość środków spółka przeznaczy na poszukiwania ropy i gazu, zwłaszcza łupkowego, oraz rozbudowę magazynów, sieci dystrybucyjnej i projekty energetyczne. (s.B5)
PARKIET
Do katowickiego sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Nicolas Games, producenta gier komputerowych z New Connect - wynika z informacji "Parkietu". Wnioskodawca twierdzi, że spółka nie uregulowała należności za przejętą w zeszłym roku spółkę Frontline. (s.1)
Analitycy prognozują, że w IV kw. spadały zyski większości czołowych firm budowlanych z warszawskiego parkietu, choć znacząco udało im się poprawić sprzedaż. (s.1,8)
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ws. zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Huty Miedzi Głogów. Bez niego KGHM nie może prowadzić działalności w instalacjach, które pozwolenie obejmuje. Chodzi m.in. o zwiększenie produkcji ołowiu. Decyzja sądu to efekt skarg stowarzyszenia rolników Pronatura. (s.1,6)
Boryszew zapowiada, że zrealizował zeszłoroczną prognozę. Jeśli chodzi o 2012 rok - jest ostrożnym optymistą. Spółka rozważa budowę zakładów AKT w Rosji. W najbliższym tygodniu może zapaść decyzja w tej sprawie. "Finalizujemy rozmowy z naszymi partnerami z Grupy VW, znaleźliśmy już potencjalne tereny pod inwestycję" - powiedziała Małgorzata Iwanejko, prezes firmy. (s.1,7)
GAZETA WYBORCZA
Liczba Polaków, którzy nie mogą związać końca z końcem w sześć lat zmniejszyła się z 13 do 5 mln - wynika z najnowszego raportu Eurostatu. (s.1)
Na stacjach benzynowych ceny przestały rosnąć, ale eksperci ostrzegają, że latem ceny benzyny mogą poszybować w górę, bo na wielką skalę zamykane są rafinerie w Europie i USA. (s.18)
Dzięki rekordowo dobrym wynikom BRE Bank staje się jeszcze bardziej łakomym kąskiem do przejęcia. Do nowego inwestora coraz bliżej Kredyt Bankowi i - podobno - Bankowi Millennium. (s.19)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Nie wypala fuzja z PGE, więc Energa ma trafić do Enei. Resort skarbu konsoliduje, by przyspieszyć poszukiwania gazu łupkowego. (s.A10)
W ciągu najbliższych dwóch lat dojdzie do roszad na polskim rynku LPG. PKN Orlen, jeden z liderów w tej branży, jest blisko sfinalizowania sprzedaży części swojego gazowego biznesu - butli gazowych i sieci rozlewni LPG. Gazowego segmentu chcą się też pozbyć Petrolinvest i BP. (s.A11)
PULS BIZNESU
Polska stała się bezpieczną przystanią. W ostatnich trzech latach żadne obligacje nie były zarazem tak zyskowną i bezpieczna inwestycyjną jak nasze. (s.4)
Jesienią Bank Pocztowy zamroził IPO w oczekiwaniu na odwilż na giełdzie. Bank rozgląda się za alternatywnymi źródłami kapitału - szuka inwestora, który by go wzmocnił. Może nim zostać EBOR - wynika z informacji "PB". (s.6)
Jeśli do końca I kw. sąd nie wyda decyzji w sprawie połączenia Energi z PGE (zablokowanego przez UOKiK) lub wyrok będzie niekorzystny dla tej transakcji, MSP rozważny powtórzenie procesu sprzedaży, konsolidację Energi z inną grupą energetyczną lub prywatyzację giełdową - zapowiada minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Na ten rok jest też planowana sprzedaż poznańskiej Enei. (s.7)
Telekomy na kuracji odchudzającej. Już nie tylko Polkomtel, ale też TP i T-Mobile wprowadzają programy oszczędnościowe. Chcą wycisnąć setki milionów złotych. (s.8)
Spadają marże elektrohurtowni. W branży widoczna jest wojna cenowa. (s.9)
Kamil Kliniewski, szef i główny akcjonariusz Hygieniki, ostrzy sobie zęby na Delko, giełdowego dystrybutora chemii gospodarczej i kosmetyków. (s.11)
Po raz drugi w 13-letniej historii badań "PB" wybrano dwie spółki roku. Zostały nimi GPW i LPP. Specjaliści docenili je za świetne zarządzanie, konsekwentną realizację strategii i doskonałe wyniki. Istotne były też notowania i dywidenda. (s.I)
Ankietowani oczekują kiepskiej koniunktury na giełdzie. To oznacza, że przesilenie na rynku jest bardzo blisko lub właśnie nastąpiło. (s.X) (PAP)
morb/