Trwa ładowanie...
dmlu5ol

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 9 lutego

...

dmlu5ol
dmlu5ol

09.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 9 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Minister finansów żąda większych dywidend od spółek Skarbu Państwa. By spełnić oczekiwania część z nich musi zacisnąć pasa. (s.A1,B2,B3)

W 2011 roku grunty rolne zdrożały w Polsce o ponad 10 proc. W tym roku tempo wzrostu może być podobne. Zakupom sprzyjają rosnące dochody rolników. Ziemia na wsi staje się coraz częściej także lokatą kapitału. (s.B1)

dmlu5ol

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Ma być gotowy w III kw. 2012 r. (s.B2)

Gazprom nie nadąża z dostawami. Przez Ukrainę do Europy płynie o 12 proc. mniej paliwa. (s.B5)

W piątek PGNiG podpisze dokumenty sprzedaży pięcioletnich obligacji o rentowności 4,089 proc. Na konto grupy wpłynie 500 mln euro. Większość środków spółka przeznaczy na poszukiwania ropy i gazu, zwłaszcza łupkowego, oraz rozbudowę magazynów, sieci dystrybucyjnej i projekty energetyczne. (s.B5)

PARKIET

dmlu5ol

Do katowickiego sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Nicolas Games, producenta gier komputerowych z New Connect - wynika z informacji "Parkietu". Wnioskodawca twierdzi, że spółka nie uregulowała należności za przejętą w zeszłym roku spółkę Frontline. (s.1)

Analitycy prognozują, że w IV kw. spadały zyski większości czołowych firm budowlanych z warszawskiego parkietu, choć znacząco udało im się poprawić sprzedaż. (s.1,8)

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ws. zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Huty Miedzi Głogów. Bez niego KGHM nie może prowadzić działalności w instalacjach, które pozwolenie obejmuje. Chodzi m.in. o zwiększenie produkcji ołowiu. Decyzja sądu to efekt skarg stowarzyszenia rolników Pronatura. (s.1,6)

dmlu5ol

Boryszew zapowiada, że zrealizował zeszłoroczną prognozę. Jeśli chodzi o 2012 rok - jest ostrożnym optymistą. Spółka rozważa budowę zakładów AKT w Rosji. W najbliższym tygodniu może zapaść decyzja w tej sprawie. "Finalizujemy rozmowy z naszymi partnerami z Grupy VW, znaleźliśmy już potencjalne tereny pod inwestycję" - powiedziała Małgorzata Iwanejko, prezes firmy. (s.1,7)

GAZETA WYBORCZA

Liczba Polaków, którzy nie mogą związać końca z końcem w sześć lat zmniejszyła się z 13 do 5 mln - wynika z najnowszego raportu Eurostatu. (s.1)

dmlu5ol

Na stacjach benzynowych ceny przestały rosnąć, ale eksperci ostrzegają, że latem ceny benzyny mogą poszybować w górę, bo na wielką skalę zamykane są rafinerie w Europie i USA. (s.18)

Dzięki rekordowo dobrym wynikom BRE Bank staje się jeszcze bardziej łakomym kąskiem do przejęcia. Do nowego inwestora coraz bliżej Kredyt Bankowi i - podobno - Bankowi Millennium. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nie wypala fuzja z PGE, więc Energa ma trafić do Enei. Resort skarbu konsoliduje, by przyspieszyć poszukiwania gazu łupkowego. (s.A10)

dmlu5ol

W ciągu najbliższych dwóch lat dojdzie do roszad na polskim rynku LPG. PKN Orlen, jeden z liderów w tej branży, jest blisko sfinalizowania sprzedaży części swojego gazowego biznesu - butli gazowych i sieci rozlewni LPG. Gazowego segmentu chcą się też pozbyć Petrolinvest i BP. (s.A11)

PULS BIZNESU

Polska stała się bezpieczną przystanią. W ostatnich trzech latach żadne obligacje nie były zarazem tak zyskowną i bezpieczna inwestycyjną jak nasze. (s.4)

dmlu5ol

Jesienią Bank Pocztowy zamroził IPO w oczekiwaniu na odwilż na giełdzie. Bank rozgląda się za alternatywnymi źródłami kapitału - szuka inwestora, który by go wzmocnił. Może nim zostać EBOR - wynika z informacji "PB". (s.6)

Jeśli do końca I kw. sąd nie wyda decyzji w sprawie połączenia Energi z PGE (zablokowanego przez UOKiK) lub wyrok będzie niekorzystny dla tej transakcji, MSP rozważny powtórzenie procesu sprzedaży, konsolidację Energi z inną grupą energetyczną lub prywatyzację giełdową - zapowiada minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Na ten rok jest też planowana sprzedaż poznańskiej Enei. (s.7)

Telekomy na kuracji odchudzającej. Już nie tylko Polkomtel, ale też TP i T-Mobile wprowadzają programy oszczędnościowe. Chcą wycisnąć setki milionów złotych. (s.8)

Spadają marże elektrohurtowni. W branży widoczna jest wojna cenowa. (s.9)

Kamil Kliniewski, szef i główny akcjonariusz Hygieniki, ostrzy sobie zęby na Delko, giełdowego dystrybutora chemii gospodarczej i kosmetyków. (s.11)

Po raz drugi w 13-letniej historii badań "PB" wybrano dwie spółki roku. Zostały nimi GPW i LPP. Specjaliści docenili je za świetne zarządzanie, konsekwentną realizację strategii i doskonałe wyniki. Istotne były też notowania i dywidenda. (s.I)

Ankietowani oczekują kiepskiej koniunktury na giełdzie. To oznacza, że przesilenie na rynku jest bardzo blisko lub właśnie nastąpiło. (s.X) (PAP)

morb/

dmlu5ol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmlu5ol