Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 12 sierpnia
...
12.08.2011 | aktual.: 12.08.2011 07:38
12.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 12 sierpnia.
RZECZPOSPOLITA
PGNiG uruchamia próbne wydobycie gazu łupkowego. "Przygotowujemy testy produkcyjne i pierwszy gaz może popłynąć jeszcze w tym miesiącu" - powiedział "Rz" prezes PGNiG Michał Szubski. Dodaje, że do uruchomienia produkcji na skalę przemysłową potrzeba jeszcze czasu. (s.A1,B4)
Polscy eksperci i pracodawcy krytykują plany Brukseli, która chce, by we władzach spółek zasiadało 40 procent kobiet. (s.A1,BC1)
General Motors chce uruchomić w Europie produkcję chevroleta. Najpoważniejszym kandydatem ma yć fabryka w Gliwicach. Na jednej linii z oplem astrą można budować chevroleta cruze. (s.B1)
Deszcze psują żniwa w Polsce i na zachodzie Europy. Firmy robią więc zakupy na Ukrainie, Litwie i w Rosji. (s.B5)
W I półroczu sprzedaż książek spadła o kilkanaście procent. Cały rok też będzie gorszy niż ubiegły. (s.B6)
PARKIET
Notowania największych na GPW firm elektroenergetycznych - PGE i Tauronu - zaczęły w czwartek odbijać się od dna. Nie można jednak wykluczyć, że po obecnych zawirowaniach na rynkach finansowych popyt na prąd w Polsce spadnie, podobnie jak po ostatnim kryzysie bankowym. (s.1,7)
Obecne kursy największych spółek z GPW są już od 25 proc. do ponad 70 proc. niższe niż średnia cen docelowych z rekomendacji, jakie wydano dla nich od początku lipca. (s.5)
Kilka giełdowych firm interesuje się Crowley Data Poland, operatorem świadczącym usługi telekomunikacyjne dla firm, wystawionym na sprzedaż przez właściciela w tym roku. Wśród zainteresowanych są MNI i Netia. (s.6)
Mimo spadającego kursu Rafako, wielkopolska grupa PBG nie planuje renegocjacji ceny, jaką zapłaci za akcje producenta kotłów. (s.7)
GAZETA WYBORCZA
Ujemne stopy procentowe, powiązanie kursu franka z euro - to niektóre z opcji osłabienia szwajcarskiej waluty. Same zapowiedzi płynące z ust przedstawicieli Banku Szwajcarii spowodowały wyprzedaż franka. (s.25)
Ekonomiści nie mają już wątpliwości. Głęboki kryzys, z którego europejska gospodarka nie może się wygrzebać, podkopie nasz wzrost gospodarczy. Ludzie z rozwagą będą wydawać pieniądze, a firmy niechętnie inwestować. (s.25)
Skarb państwa twierdzi, że przygotowania do jesiennej emisji akcji PKO BP trwają, ale jeśli inwestorzy nie dopiszą lub zaproponują niską cenę, będzie mógł zrezygnować z transakcji. Z 15 mld zł zaplanowanych wpływów z prywatyzacji resort ma już 11,2 mld. Brakujące 4 mld zł może próbować wycisnąć, konsolidując aktywa swoich spółek. (s.26)
PULS BIZNESU
Atlasowi, Henklowi i Śnieżce przybywa konkurent. Vinderen wchodzi w chemię budowlaną - wprowadza nową markę Rotberg. Zamierza produkować własne materiały do montażu płytek i dekoracji wnętrz. Mają to być produkty klasy premium. (s.4)
Właściciele i menedżerowie banków twierdzą, że przedsiębiorcy mogą spać spokojnie, bo obecny kryzys nie spustoszy sektora finansowego. (s.11)
Złota hossa jeszcze potrwa. Tempo zwyżek cen kruszcu wkracza w ostatni etap i może przyspieszyć - uważa Ronald Stoeferle, analityk Erste Group. (s.18)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Złotowe kredyty hipoteczne stały się mniej dostępne niż przed kwartałem. To zasługa rosnących stóp procentowych. Biorąc pod uwagę zarobki, ceny nieruchomości i koszt kredytu, najtrudniej kupić mieszkanie w Krakowie. (s.A13)
Niemal 60 proc. polskich firm deweloperskich jest w dobrej kondycji finansowej - wynika z analizy opracowanej przez Dun&Bradstreet. (s.A14) (PAP)
morb/