Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 25 listopada
...
25.11.2011 | aktual.: 25.11.2011 07:38
25.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 25 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Kuźnie prezesów firm. Prawie połowa szefów największych polskich przedsiębiorstw ma dyplom uczelni technicznej. Prawie co piąty z szefów dużych firm ukończył co najmniej dwa kierunki studiów, choć MBA ma tylko 6 proc. z nich. (s.A1,B4)
Droższa praca już od marca. Resort pracy przygotował projekt podniesienia składki rentowej od 1 marca 2012 r. Podwyższenie składki rentowej oznacza zwolnienia z pracy i wzrost bezrobocia w przyszłym roku - oceniają eksperci. (s.A4)
Rząd inaczej policzy dług. Średnioroczny kurs waluty, a nie ten z 31 grudnia, ma być brany pod uwagę przy liczeniu długu publicznego na koniec roku. Może to obniżyć relację zadłużenia netto do PKB. (s.B1-B2)
Małe firmy gotowe na kryzys. Przedsiębiorstwa pesymistycznie oceniają perspektywy gospodarki, dlatego inwestują oszczędnie, ale na razie nie rezygnują z wydatków. Niemal co trzecia mała i średnia firma wciąż spodziewa się jednak poprawy swojej kondycji w najbliższym kwartale. (s.B2)
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej powraca pomysł pracy kopalń także w soboty. Prezes Jarosław Zagórowski podkreśla, że górnicy nadal pracowaliby przez pięć dni w tygodniu (s.B8)
PARKIET
Biura maklerskie stawiają na własne inwestycje. Walka o inwestorów i brak ofert publicznych powodują, że na wyniki branży decydujący wpływ ma inwestowanie na własny rachunek (s.1,9)
Kurs akcji MNI oraz dwóch innych giełdowych spółek z grupy kapitałowej mocno wczoraj spadały. Tak inwestorzy zareagowali na wieść o zatrzymaniu głównego akcjonariusza, Andrzeja P., oraz jego prawnika w toku śledztwa dotyczącego prywatyzacji STOEN-u. (s.4)
Koelner chce zwiększać obroty i utrzymać marże. Producent narzędzi i śrub prowadzi zaawansowane rozmowy na temat przejęcia dwóch firm z branży. Na realizacje czeka także projekt budowy fabryki na Bliskim Wschodzie (s.5)
Chmielnicki Młyn, zmierzający na NewConnect ukraiński producent mąki, chce pozyskać od inwestorów 19 mln zł. W ciągu roku planuje przeprowadzkę na główny parkiet giełdy (s.6)
GAZETA WYBORCZA
Chcemy w pół roku przyjąć ustawy, ale wejście w życie reform będzie rozłożone w czasie. Terapii szokowej nie będzie - mówi "GW" minister finansów, Jacek Rostowski. (s.4)
Mniej Polaków sięgnęło po kredyty na zakup mieszkania. Jeśli ten trend się utrzyma, problem mogą mieć nie tylko deweloperzy, ale też klienci, którzy powierzyli im swoje pieniądze (s.35)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Miliony utopione w służbie zdrowia. Łamanie prawa, niegospodarność, opóźnienia. NIK ostro krytykuje informatyzację ochrony zdrowia (s.A1,A7)
Przez diesla podrożeje benzyna. Koncerny będą podnosić marżę na benzynę, a zmniejszać na olej napędowy tak, by po noworocznej podwyżce akcyzy na ropę cena tych paliw była zbliżona. Już teraz stacje zarabiają nawet 60 gr na litrze Pb98. (s.A4)
Reformy przeprowadzimy, a Polacy nas poprą. Nasz rząd ma bardzo konkretny plan działania. Bo zmiany trzeba przeprowadzać cały czas, tak jak cały czas Kościół walczy z grzechem - mówi "DGP" minister finansów, Jacek Rostowski. (s.m4-m5)
Sprzedaż Millennium może się przedłużyć. Oferty na zakup polskiego banku maja zostać złożone w piątek. Nie będzie ich wiele - twierdzą eksperci. (s.A12)
PULS BIZNESU
Giełdowa wojna z happy endem. Choć przejmowaniu Towarowej Giełdy Energii przez GPW towarzyszyło wiele negatywnych emocji, z finału mogą być zadowoleni prawie wszyscy. (s.4-5)
Digit Serve, spółka założona przez jednego z najsłynniejszych aferzystów III RP, Bogusława B., naciągnęła klientów na 33,5 mln zł. Choć śledztwo straszliwie się ślimaczyło, są pierwsze efekty. Podejrzanemu grozi nawet 10 lat więzienia (s.6)
Najgorętsze branże dziś to zdrowie i farmacja oraz produkty konsumenckie - uważają specjaliści od fuzji i przejęć BZ WBK. (s.7)
Rewolucja na budowie. Zaliczki dla firm, anulowanie kar i płatności za materiały przez zamawiającego - to zmiany szykowane w kontraktach drogowych. (s.12)
Fidelity powalczy o polskich inwestorów. Światowy gigant zaoferuje w Polsce 21 funduszy inwestycyjnych. W ciągu pięciu lat chce uzyskać miliard USD. (s.21) (PAP)
jow/