Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 26 marca

...

26.03.2010 | aktual.: 26.03.2010 07:53

26.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 26 marca

RZECZPOSPOLITA

Prawie 240 tysięcy spółek zbankrutowało w Europie w ubiegłym roku. Najwięcej przedsiębiorstw zniknęło we Francji. W naszym regionie liderem upadłości jest Rumunia. Polska wypadła najlepiej. (s.B2)

Rurociąg, którym ma płynąć kaspijski gaz do Europy, zacznie w pełni działać dopiero w 2018 roku. (s.B2)

MSP otrzymało pierwsze wstępne oferty na zakup akcji LOT. Wśród chętnych ma być czterech przewoźników lotniczych. (s.B4)

Umowa sprzedaży dwóch fabryk Amiki Samsungowi rozpędziła kurs spółki z Wronek. Ale już od pierwszych doniesień prasowych o umowie kurs skoczył w sumie o ok. 450 proc. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Rozpoczęło się kupowanie na dużą skalę akcji pracowniczych grupy Energa. (s.33)

PARKIET

W czwartym kwartale 2009 roku łączny rezultat netto polskich spółek giełdowych było o 10,5 mld zł lepszy niż czwarty kwartał 2008 roku. Nowe rekordy hossy na GPW to wyraz nadziei na to, że kolejne kwartały przyniosą dalszą poprawę. (s.1,2,3)

Wniosek o pożyczkę na ratowanie przedsiębiorstwa, który w grudniu 2009 r. złożyły Police, wymaga wciąż nowych wyjaśnień. Ponad miesiąc temu Komisja Europejska już drugi raz przesłała spółce dodatkowe pytania. Były na tyle szczegółowe, że strona polska poprosiła o dodatkowy czas na udzielenie odpowiedzi. Jeszcze nawet ponad dwa miesiące Police mogą czekać na 150 mln pożyczki. (s.1,4)

Koszty budowy bloków energetycznych idą w dół. Czeski CEZ buduje je taniej, niż zakładają polskie spółki z branży. PGE przewiduje zmiany w planie inwestycyjnym. (s.4)

PULS BIZNESU

Do połowy czerwca dopięta zostanie ważna transakcja na polskim rynku cynku. Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław przejmą Hutę Cynku Miasteczko Śląskie. Oba zakłady łączy właściciel, skarb państwa. (s.7)

The North Face dostrzegł w Polsce potencjał. Producent odzieży i sprzętu outdoorowego rzuci rękawicę Euromarkowi i Bergsonowi. (s.8)

Fabud, wytwórca konstrukcji żelbetowych, podnosi się po ciężkim roku 2009 i nie wyklucza wejścia na GPW. (s.11)

Do faworytów analityków należą banki, Orlen, TVN, Asseco Poland i PGE. Trzeba uważać na przewartościowane spółki. (s.18)

DZIENNIK

Gracja dostanie pomoc na ratowanie gospodarki. Jednak większa jej część będzie pochodzić z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kraje strefy euro uzupełnią ją jedynie dobrowolnymi pożyczkami. (s.A1,A11)

Samochody tanieją dzięki silnemu złotemu. Ceny obniżyła Toyota, Volkswagen, Skoda i Renault. W kwietniu można liczyć na kolejne przeceny. (s.C1)

Inwestorzy znacznie lepiej wyceniają zobowiązania polskiego rządu niż zadłużenie niektórych krajów strefy euro. (s.C1)

Nowa spółka, która stworzy szwajcarski Ringier i niemiecki Axel Springer, skoncentruje się na przejęciach na rynku internetowym i telewizyjnym w Europie Środkowej i Wschodniej. (s.C3)

W jednym banku możemy dostać kredyt w wysokości 300 tys. zł, w innym dwa razy większy. Najbardziej restrykcyjnie zdolność kredytową liczy BPH. Na największą pożyczkę możemy liczyć w BPS. (s.C7) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)