Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 28 lutego

...

28.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 28 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Nowy szef PPL uznał, że musi odejść co najmniej 500 osób, aby firma była rentowna. Z powodu drakońskich cięć Lotnisku im. Chopina na warszawskim Okęciu nie grozi raczej paraliż związany ze strajkiem. Cięcia zatrudnienia mają dotyczyć bowiem jedynie administracji, w której zatrudnionych jest 800 osób (w całej spółce 2200), a nie pracowników operacyjnych. (s.B1)

Ceny nawozów wciąż będą pod presją. W minionym roku zyski firm nawozowych wyraźnie stopniały. Według analityków ten rok też będzie trudny. (s.B5)

Dobre wyniki finansowe i mocne kapitały pozwalają na wypłatę wysokich dywidend. Dwa banki mogą na to przeznaczyć nawet 100 proc. zysku. Chodzi o Pekao i Bank Handlowy. (s.B7)

Opole będzie rentowne. Przy obecnej strukturze właścicielskiej połączenie PGE i Energi nie jest rozważane. PGE pracuje nad aktualizacją strategii. Może ją podać przy okazji publikacji wyników za I kw. 2014 r. W ciągu najbliższych pięciu lat grupa zamierza przeznaczyć 40 mld zł na inwestycje i nie zamirza zmieniać dotychczasowej polityki dywidendowej - powiedział w wywiadzie Marek Woszczyk, prezes PGE. (s.B16)

PARKIET

Kilkanaście firm chce uciec z NewConnect. Spółki po przeniesieniu notowań na główny parkiet zdrożały średnio o 48 proc. Wśród największych spółek, które chcą przenieść notowania są m.in. Grupa Emmerson, Synektik, DTP i Orphee. (s.01,s.05)

Konsolidacja? Nie na rynku funduszy. Sprzedaż BPH TFI trwa już dwa lata, a na rynku spekuluje się, kto następny mógłby pójść pod młotek. Ostatnio padło na KBC TFI. Właściciel towarzystwa KBC Asset Management kategorycznie zaprzecza rynkowym pogłoskom. (s.01,s.09)

Konflikt na Krymie ostro bije w rubla i rosyjską giełdę. Antyukraińskie prowokacje Kremla zwiększają niepokój. Tracą również inne waluty z krajów wschodzących. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

Podatek od przychodu, czyli bat na korporacje. Zrezygnujmy z tradycyjnego CIT i wprowadźmy 1-proc. podatek przychodowy - apelują przedsiębiorcy i część polityków. Ten podatek może być bardzo niesprawiedliwy - ostrzegają jednak prawnicy. (s.16)

PULS BIZNESU

Work Service ma niemieckie plecy. Współpraca z potężną biznesową rodziną Fiege pomoze Polakom w ekspansji za zachodnią granicą. (s.1, s.4-5)

MCI nie może odetchnąć z ulgą. Kolejny zwrot w ciągnącym się 8 lat procesie o odszkodowanie za zniszczenie przez fiskusa JTT Computer. Sąd Najwyższy przyjął kasację Prokuratorii Generalnej. (s.7)

Polskim hutom zagraża unijny wytop. Chiny na razie przestały być największym problemem w branży. Są nimi coraz hojniej subsydiowani rywale z Europy. (s.8)

Budimex negocjuje stałe ceny materiałów. Budowlańcy chcą zabezpieczyć się przed powtórką scenariusza drogowego. Dogadali się już z Orlenem. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Kredyt w sztywnych ramach. Przed niepewnymi kredytami banki zabezpieczają się na potęgę. Wysokie wymagania pozwalają ograniczyć ryzyko. A przy okazji pozbyć się części klientów. (s.A1,s.A7)

W niewielu obszarach nasza gospodarka przeszła w minionym ćwierćwieczu tak gwałtowne zmiany, jak w dziedzinie płatności - na początku lat 90-tych kart płatniczych praktycznie nie było. Dziś kartę ma niemal każdy. Brakuje tylko jednego: ich powszechnego użycia. (s.A30) (PAP)

kam/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)