Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 29 listopada
...
29.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 29 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Nawet do 6 mld zł rocznie zamierzają wydawać w kolejnych latach sieci w Polsce. Przeznaczają je głównie na otwieranie mniejszych placówek. (s.B1)
Najwięksi polscy hurtowi sprzedawcy elektroniki i komputerów dzięki bardzo dobrej logistyce coraz śmielej wychodzą także za granicę. (s.B1)
Chętnych na polskie zakłady FagorMastercook jest kilkunastu, ale najbardziej zdeterminowani są Azjaci, zwłaszcza chińskie firmy Haier i Hisense - twierdzi źródło "Rz" zbliżone do transakcji. (s.B4)
Grupa Azoty i Lotos uzgodniły z PIR warunki finansowania wspólnego projektu petrochemicznego. Szczegóły zostaną zaprezentowane na konferencji w najbliższy wtorek. Część analityków sceptycznie ocenia ten pomysł. (s.B6)
Europejskie banki będą się zmagać w 2014 r. ze znaczącymi niedostatkami kapitału, co będzie związane z koniecznością dostosowania do zwiększonych wymagań regulatorów - informuje raport PwC. (s.B9)
PARKIET
Zdaniem Krzysztof Zoły, członka zarządu Cognora, prawdopodobieństwo, że uda się przekonać obligatariuszy do poparcia planów restrukturyzacji zadłużenia jest bardzo wysokie. Zarząd firmy podpisał już formalne porozumienie w sprawie głosowania z kluczowymi inwestorami reprezentującymi 69 proc. wartości wierzytelności. (s.1,7)
Świetne giełdowe debiuty PKP Cargo i kilku mniejszych firm sprawiły, że po akcje Energi ruszyły tłumy drobnych inwestorów. Biura maklerskie przeżywają oblężenie. Takiego zainteresowania nie było przy żadnej ofercie w ostatnich dwóch latach. (s.6)
Famur w 2013 r. nie powtórzy rekordowych wyników sprzed roku, ale "będą one bardzo dobre i zgodne z naszymi oczekiwaniami" - ocenia prezes Waldemar Łaski. "W konserwatywnych prognozach sądzimy, że 2014 r. będzie podobny do bieżącego" - dodaje. (s.9)
GAZETA WYBORCZA
Mobile Vikings, wirtualny operator, wchodzi na nasz rynek. Chce mieć 100 tys. klientów w dwa lata. Wystartuje 4 grudnia. Szczęście dopisało mu w rodzinnej Belgii i sąsiedzkiej Hoilandii, gdzie zasłynął z nieszablonowych metod działania. (s.16)
PULS BIZNESU
Jeronimo Martins chce zwiększać przychody Biedronki o 12-15 proc. rocznie, by w 2016 r. sięgnęły 50 mld zł. (s.4)
Ceny lepsze niż w UE, popyt wyższy niż podaż, a do tego kiepski wizerunek lokalnych produktów. To brzmi jak zaproszenie do odebrania... paszportu do eksportu do RPA dla polskich firm spożywczych. Nasze mleko i mięso mogą wkrótce popłynąć na południe Afryki. (s.5) (PAP)
morb/