Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 6 grudnia
...
06.12.2013 | aktual.: 06.12.2013 07:23
06.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 6 grudnia.
RZECZPOSPOLITA
BNP wygrywa bitwę o Bank BGŻ. Połączona instytucja wejdzie do bankowej pierwszej ligi - będzie dziewiąta pod względem wielkości, z prawie 1,5 mln klientów detalicznych. (s.B1)
W środę kluczowe rozmowy o gazie z łupków. Minister środowiska chciałby, aby na Radę Ministrów trafił jeden projekt nowelizacji prawa geologicznego. (s.B3)
Na stacjach będzie taniej. Średnie ceny ropy naftowej w przyszłym roku nie powinny przekroczyć 103 dolarów za baryłkę gatunku Brent, uważają analitycy. To oznacza, że czeka nas tańsze tankowanie. (s.B5)
LSI Software liczy na BluePocket. Spółka planuje zacząć dzielić się zyskami z właścicielami i wypłacić im dywidendę z zysku za 2013 rok. (s.B13)
PARKIET
Yawal: Konflikt korporacyjny coraz ostrzejszy. Ostatnia odsłona sporu między akcjonariuszami mniejszościowymi Yawalu a spółką i udziałowcem większościowym (do niedawna był to prezes Edmund Mzyk, ale sprzedał akcje nieujawnionemu inwestorowi) dotyczy obsady rady nadzorczej. (s.4)
Wciąż nie ma synergii pomiędzy szwedzką firmą i papierniami Arctic Paper - Pracujemy nad różnymi scenariuszami - twierdzi zarząd. Początek kwartału, jeśli chodzi o sprzedaż, zapowiada się dobrze - mówi Wolfgang Lubbert, prezes Arctic Paper. (s.6)
Krynicki Recykling: Kierunek: wschód. Jedna z najszybciej rosnących w tym roku spółek na giełdzie coraz odważniej patrzy na zagraniczne rynki. Olsztyński producent stłuczki szklanej założył właśnie firmę Krynicki Glass Recycling. (s.7)
Work Service celuje w 2 mld zł przychodów grupy w 2014 roku. Zarząd robi wszystko, aby jeszcze w tym roku albo w pierwszych tygodniach 2014 dopiąć negocjowane przejęcia w Niemczech i na Węgrzech - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. (s.8)
Grzegorz Siewiera, prezes LSI Software, podtrzymuje, że tegoroczne wyniki spółki, która specjalizuje się w produkcji i wdrażaniu oprogramowania dla handlu, gastronomii i hoteli, będą o co najmniej 10-15 proc. lepsze niż rok temu. Spółka planuje wypłacić dywidendę. (s.8)
GAZETA WYBORCZA
BGŻ we francuskie ręce. Milion klientów BGŻ i jego internetowego ramienia BGŻ Optima najprawdopodobniej przejdzie pod skrzydła francuskiego BNP Paribas, który kupił bank od holenderskiej grupy Rabobank. Komisja Nadzoru Finansowego zareagowała na tę wieść ozięble. (s.18)
115 ekonomistów, 31 prawników, pracodawcy i związkowcy ślą oświadczenia i odezwy do rządu, posłów, premiera i apelują przeciw demontażowi OFE. Jednocześnie opozycja zalewa Sejm ponad tysiącem poprawek.(s.19)
Procter & Gamble otwiera w Warszawie europejskie centrum planowania i logistyki. 500 osób będzie zarządzać dostawami w 100 krajach. (s.20)
Komisja Europejska położyła na łopatki szykowany przez Gazprom gazociąg South Stream, który pozwoliłby rosyjskiemu koncernowi wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę i zmonopolizować Europę. (s.21)
PULS BIZNESU
Victoria Wejchert nakarmi Polaków. Fundusz córki założyciela ITI buduje sieć lokali z kawą i kanapkami. Pod szyldem Friends zabrali się za podbój podniebień pracowników biurowców. (s.2)
Skarbowi grozi lawina roszczeń za drogie tory. Przewoźnicy zaczynają składać wnioski o zwrot nadpłat za korzystanie z kolejowej infrastruktury. Gra toczy się o miliardy. (s.4)
Mirosław Taras wraca, prawie do Bogdanki. Byłego prezesa Bogdanki zatrudniła australijska firma, która chce fedrować tuż pod nosem lubelskiej kopalni węgla. (s.6) (PAP)
seb/