Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 9 września
...
09.09.2011 | aktual.: 09.09.2011 08:08
09.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 9 września
RZECZPOSPOLITA
Rozstrzygnięty został konkurs "Rz" "Lider Samorządu 2011". Nagrodę otrzymali włodarze Poznania, Gdyni, Aleksandrowa Łódzkiego i Morawicy. Oceniano jakość gospodarowania budżetem, efekty inwestycji, starania o jakość edukacji, dbałość o estetykę przestrzeni publicznej czy współpracę z lokalną społecznością. (s.B1)
Województwa przebudowały 2657 km dróg za euro z programów regionalnych. Przed nimi drugie tyle. Najwięcej dróg zmodernizowało Podkarpacie, a nowych wybudowało Lubelskie. (s.B2)
Gaz łupkowy popłynął w czwartek w rejonie Łebienia. Firma 3Legs Resources, która współpracuje z amerykańskim koncernem Conoco Phillips, uruchomiła próbne wydobycie. (s.B3)
Przemysł energochłonny nie może liczyć na żadne ulgi w akcyzie na energię przez co najmniej najbliższe dwa lata. Wiceminister finansów Jacek Kapica nie pozostawił zakładom żadnych złudzeń. (s.B4)
Przyspiesza prywatyzacja PKP Cargo. W październiku wybrane przez rząd i PKP firmy zaczną badać kondycję finansową przewoźnika. (s.B6)
Branża faktoringowa może zanotować w tym roku wzrost obrotów o 20-25 proc. (s.B16)
PARKIET
Walka o głosy w BBI Capital NFI. Niektórzy udziałowcy coraz głośniej protestują przeciwko ofercie nowych akcji funduszu i planowanemu zakupowi majątku Supernovej IDM Fund. (s.1,4)
Prezes KGHM Hernert Wirth nie spodziewa się, by ceny miedzi w drugim półroczu znacząco spadły i zagroziły realizacji podwyższony6ch prognoz. Również zdaniem analityków miedź nie tylko nie powinna znacząco tanieć, ale może nawet drożeć ze względu na oczekiwane zwiększenie popytu na ten surowiec w Chinach. (s.1,5)
Szczyt sezonu nie był udany dla rynku napojów. Ich producenci, w tym Colian, obawiają się, że trudno im będzie osiągnąć zakładany na ten rok poziom przychodów z ich sprzedaży. Z powodu wysokich cen surowców, m.in. bukru, może ucierpieć także rentowność branży. (s.1,7)
Polkomtel i P4 myślą o partnerstwie. Infrastrukturalne partnerstwo dwóch operatorów jest możliwe. Polkomtel spodziewa się zysku podobnego do ubiegłorocznego. (s.7)
GAZETA WYBORCZA
Już wkrótce za litr benzyny trzeba będzie zapłacić ponad 5 zł, a od przyszłego roku cenę oleju napędowego mogą podbić wyższe podatki. (s.23)
Szwajcaria zapowiedziała obronę minimalnego kursu franka na poziomie 1,2 za euro, więc inwestorzy szukają innych bezpiecznych inwestycji. Kurs norweskiej korony wywindowali na ośmioletnie szczyty. (s.23)
Szefowie największych polskich firm atakowali w Krynicy resort finansów za zbyt wysokie opodatkowanie energii elektrycznej. Wtórowali im nawet... członkowie rządu. (s.25)
Właściciele Telekomunikacji Polskiej i PTK Centertel oraz Polskiej Telefonii Cyfrowej mogą ruszać na wspólne zakupy. Zielone światło na utworzenie specjalnej spółki dała im w czwartek prezes UOKiK. (s.28)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
"Pesymistyczny scenariusz to recesja w Unii, u nas wzrost o 102 proc., chociaż wpływowy publicysta Martin Wolf z "FT" oraz wybitny ekonomista Kenneth Rogoff twierdzą, że może nadejść długotrwała stagnacja. Mam nadzieję, że tak źle nie będzie, ale długie dryfowanie Europy z tempem rozwoju na poziomie ok. 1 proc. PKB jest realne" - ocenia Michał Boni, szef komitetu stałego rady ministrów. (s.m4)
Kończą się dobre czasy dla importerów używanych samochodów. Do końca sierpnia sprowadzono do kraju tylko 451 tys. aut, o 8 proc. mniej niż rok temu. (s.A12)
PULS BIZNESU
Grupa PKP na potęgę prywatyzuje spółki zależne. W poniedziałek ma zostać opublikowane ogłoszenie zbycia akcji TK Telekom. Ponad 58 proc. kolejowego telekomu ma skarb państwa, resztę PKP. Przed sprzedażą pakiet skarbu państwa będzie jednak przewłaszczony i na sprzedaż trafi 100 proc. spółki. Wśród zainteresowanych wymienia się Zygmunta Solorza-Żaka, Exatel czy GTS Energis. (s.2)
Subiektywny ranking "PB" - GPW spółką kwartału, PZU zwyciężyło w kategorii blue chip, za najlepszą branżę dziennik uznał producentów maszyn górniczych, a wpadką kwartału został Erbud. (s.II)
Rynek nie wierzy wynikom spółek. Półrocze okazało się świetne, ale w "nagrodę" inwestorzy dostali przecenę. (s.IV)
Sierpniowy krach na giełdzie wystraszył klientów TFI. Polacy wycofali z funduszy 2,5 mld zł, najwięcej od bessy z 2009 r. Przedstawiciele TFI pocieszają, że przybywa klientów, którzy wykorzystują przecenę akcji do zakupów. (s.28)
MONEY.PL
Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, powiedział w rozmowie z portale Money.pl, że planowane są kolejne istotne zmiany w OFE. "Niebawem będziemy mieli gotowy projekt zmian, które stworzą przesłanki dla budowy funduszy bardziej otwartych na mocniejsze, bardziej ryzykowne inwestowanie, we wcześniejszych fazach odkładania na emeryturę. W późniejszym okresie, czyli przed przejściem na emeryturę, inwestowanie składek stawałoby się bardziej bezpieczne. Ma to wpłynąć na efektywność funduszy i zwiększenie konkurencyjności między nimi" - poinformował. (PAP)
morb/