Trwa ładowanie...
d1rh6t0

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 13 września

...

Share
d1rh6t0

13.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 13 września

RZECZPOSPOLITA

KNF ma wątpliwości, czy Santander nie miał wcześniej dostępu do poufnych informacji dotyczących BZ WBK. "Postępowanie wyjaśniające ruszyło" - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Według prawników może to opóźnić wydanie przez KNF zezwolenia dla Hiszpanów na przejęcie banku. (s.A1,B2,B3)

d1rh6t0

Od września hotelarze w całej Europie podnoszą ceny. W Krakowie stawki wzrosły o 16 proc. Branża hotelarska w Polsce liczy na poprawę rentowności. (s.B1)

Zarząd Poczty Polskiej porozumiał się ze związkami w sprawie nowego układu zbiorowego. W ciągu 10 lat firma zaoszczędzi na premiach i odprawach emerytalnych ok. 700 mln zł. (s.B1)

W II kw. Polacy kupili aż 900 tys. komputerów, o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze w 2009 r. sprzedaż tego typu urządzeń spadała o ponad 20 proc. (s.B5)

Bogdanka nie wyklucza doniesienia do UOKiK na śląskie kopalnie. "Zastanowimy się nad takim krokiem, jeśli okaże się, że stosowane są przez nich ceny dumpingowe" - powiedział Mirosław Taras, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka. (s.B5)

d1rh6t0

PKP Polskie Linie Kolejowe są na granicy utraty płynności finansowej. Przewoźnicy są im winni ok. 500 mln zł. (s.B7)

Światowi regulatorzy rynku, by zapobiec powtórce ostatniego kryzysu finansowego, chcą, by banki trzykrotnie zwiększyły swój kapitał. (s.B12)

"Wzrost PKB rzędu 3,5 proc. w tym roku wydaje się bardzo prawdopodobny" - ocenia Marek Belka, szef NBP. "W pierwszym kwartale było 3 proc., w drugim 3,5 proc. Co stoi na przeszkodzie, aby w całym roku było 3,5, a może nawet 4 proc.? Pamiętajmy, że dotąd osiągaliśmy bardzo dobre wyniki bez wkładu inwestycji prywatnych i nie ma powodu sądzić, że te inwestycje w którymś momencie nie ruszą. A jeżeli tak, to nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy osiągnąć poziomu 4 proc." - dodaje. (s.B16)

PARKIET

d1rh6t0

Eurocash szykuje się do przeprowadzenia dużej emisji akcji - dowiedział się "Parkiet". Kolejnym krokiem będzie przejęcie giełdowego konkurenta, Emperii. Taka transakcja byłaby trzęsieniem ziemi na rynku hurtowym FMCG, Lider przejąłby trzeciego co do wielkości gracza. Z informacji dziennika wynika, że prospekt Eurocashu trafił już do KNF. (s.1,3)

Od jutra więzi między KGHM a Tauronem mogą się bardziej zacieśnić. Koncern miedziowy jest udziałowcem grupy energetycznej. We wtorek odbędzie się walne Tauronu. Planowane są zmiany w radzie nadzorczej. Można oczekiwać, że miejsce w radzie dostanie właśnie KGHM. (s.4)

Zdaniem analityków TP Emitel, największa firma w kraju zajmująca się przesyłem sygnału radiowego i telewizyjnego, może być warta od 700 mln zł do 1 mld zł. Zanim Telekomunikacja Polska zdecyduje się na jej sprzedaż, zaczeka na wycenę audytora. (s.6)

Celem Lubawy na ten rok jest osiągnięcie co najmniej 35 mln zł przychodów i 2 mln zł zysku netto. W 2011 roku obroty mają wzrosnąć do ok. 50 mln zł, a czysty zarobek jest szacowany na 5,5 mln zł. (s.4)

d1rh6t0

Wiele przemawia za tym, by Mennica sprzedała akcje Ruchu w wezwaniu Lureny. Decyzja zapadnie dziś, w ostatnim możliwym momencie. (s.5)

PULS BIZNESU

Samorząd województwa wielkopolskiego wymyślił własny sposób na budowę sieci internetowej dla regionu. Stworzył spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, której na razie jest jedynym właścicielem i zaprosił operatorów do objęcia jej akcji. Z informacji "PB" wynika, że zainteresowanie jest bardo duże - zgłosiło się wiele firm, w tym tuzy internetowego rynku - Telekomunikacja Polska i Netia. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d1rh6t0

Problemy zadłużeniowe poszczególnych państw i słabość rynku finansowego stanowią rosnące zagrożenie dla odbudowy światowej gospodarki po kryzysie - twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy. (s.A9)

Norwegia skupuje greckie obligacje. Rząd w Oslo chce zarobić na papierach wartościowych krajów balansujących na granicy bankructwa. Zakłada, że dzięki pomocy UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Ateny nie ogłoszą niewypłacalności. (s.A9)

PKO BP i BNP Paribas, które odpadły z gry o BZ WBK, będą się odwoływać od decyzji AIB, który wybrał na inwestora dla banku Santandera. KNF zapowiada, że dokładnie prześwietli zwycięzcę. (s.A12)

O 1,3 mld zł wzrósł majątek ubezpieczeniowych funduszy inwestycyjnych. Klienci najchętniej wybierali podmioty dłużne i gotówkowe, choć nadal największe aktywa mają fundusze akcyjne. (s.A15)

Mostostal Warszawa chce wyjść poza budownictwo infrastrukturalne i mieszkaniowe. Zamierza zaistnieć jako wykonawca linii kolejowych, chce byc też aktywny w sektorze energetycznym. (s.A19) (PAP)

morb/

d1rh6t0

Podziel się opinią

Share
d1rh6t0
d1rh6t0