Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 19 sierpnia
...
19.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 19 sierpnia.
RZECZPOSPOLITA
Podniebne zacofanie nadzieją na boom. Co trzeci Polak nigdy nie siedział w samolocie. Mniej w Europie latają tylko Słowacy. Rozwój polskiego rynku lotniczego jest więc tylko kwestią czasu. (s. B1)
Kiepski rok dla emisji akcji, niezły dla obligacji. Rynek giełdowy nie cieszył się w pierwszej połowie roku dużą popularnością wśród firm. (s. B3)
Opole: największa inwestycja od dekad. Planowana przez PGE budowa nowych bloków w Elektrowni Opole wywołuje wiele emocji. Jej skala to precedens na skalę całej krajowej gospodarki. (s. B4)
Budżetowi pomoże tylko nowela. Nawet gdyby do końca roku budżet zarabiał na VAT tyle, ile w lipcu, to i tak nie udałoby się pokryć powstałej już wyrwy w kasie państwa. Nowelizacji budżetu uniknąć się już więc nie da. (s. B5)
Kontrakty z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie były głównym powodem kłopotów firm budowlanych. Upadłości w Polsce to przede wszystkim wynik kryzysu światowego, błędnych decyzji oraz złego zarządzania - mówi w rozmowie z "Rz" Lech Witecki, szef GDDKiA. (s. B12)
PARKIET
Monnari liczy na lepszy wynik i chce więcej sklepów. Odzieżowa spółka planuje utrzymać wzrost marży w kolejnych kwartałach, a przez przejęcia sklepów jej sieć może się nawet podwoić. Jeszcze w tym roku firma może wyjść z umowy układowej. (s. 3)
Belvedere nadal rozważa możliwość sprzedaży części aktywów, choć do szybkich decyzji nie skłania na razie kondycja gospodarki światowej. Wyceny są nadal niskie. W pierwszej kolejności spółka może sprzedać aktywa drugorzędne z punktu widzenia swojej strategii, np. wybrane marki. Nie wyklucza także w przyszłości sprzedaży całego swojego biznesu winiarskiego, jednak najpierw chce go zrestrukturyzować. Marie Brizard nie jest już na sprzedaż - mówi w rozmowie z "Parkietem" Krzysztof Tryliński, prezes Belvedere. (s. 4)
WIG 20 zmieniał się razem z giełdą. W ciągu ponad dziewiętnastu lat istnienia przez portfel wskaźnika WIG 20 przewinęło się blisko sto spółek reprezentujących przeróżne branże. Z pierwszego składu do dziś dotrwały jedynie akcje BRE Banku. Miejsce pozostałych firm zajęły głównie sprywatyzowane molochy, które zaczęły odgrywać coraz większą rolę na warszawskiej giełdzie. (s. 8-9)
OFE są potrzebne rynkowi kapitałowemu i gospodarce. Likwidacja OFE byłaby bardzo silnym ciosem dla naszego rynku i znacznie obniżyłaby atrakcyjność GPW, która i tak ma problemy - mówi w rozmowie z "Parkietem" Jacek Socha, wiceprezes PwC. (s. 11)
PULS BIZNESU
Polacy kibicują narodowym czempionom. Państwowe kolosy wreszcie są dobrze zarządzane i przynoszą zyski. Dlatego Polacy są z nich dumni i nie chcą ich prywatyzacji - wynika z badania Grupy IQS dla "PB". (s. 2-3)
Tomasz Gudzowaty i Grzegorz Ślak wchodzą w gastronomię. Rozpoczęli budowę ogólnopolskiej sieci Ojczystej Czystej - pijalni wódki, które mają być połączeniem alkoholowego dyskontu z restauracją. W kilka lat chcą otworzyć 200 pijalni wódek. Na początek za własne pieniądze, a wkrótce - giełdowych inwestorów. (s. 6)
Myto będzie tylko jedno. Resort transportu chce zmienić prawo, by wprowadzić wspólny system opłat obowiązujących na wszystkich autostradach. Będzie taniej i szybciej. (s. 8)
BZ WBK stawia na mobilność. Jesienią klienci banku dostana nową usługę - bankowość na smart TV sterowaną głosem i ruchami rąk. Tego jeszcze nie ma na rynku. (s. 9)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Banków coraz mniej, ale bankructw niewiele. W ciągu pięciu lat liczba instytucji kredytowych w UE spadła o 5,6 proc. (s. A6)
Regiony siedzą na unijnych środkach. W 16 województwach jest ponad 8 mld zł niewykorzystanych pieniędzy z UE. To więcej niż 12 proc. puli przyznanej regionom w tej perspektywie finansowej - wynika z raportu resortu rozwoju regionalnego. (s. A8)
Teraz gospodarka będzie przyspieszać. Dno kryzysu już za nami. W II kwartale tego roku wzrost PKB napędzany był jednym silnikiem: eksportem. Niebawem jednak powinien zaskoczyć i drugi: konsumpcja prywatna. Poprawić mają się też inwestycje. (s. A13)
PGNiG wstrzymuje inwestycje w energetykę. Gazowy koncern zmienia strategię. Projekty energetyczne, które dotychczas uznawane były za kluczowe, teraz trafią na półkę. Zatrzymany zostanie m.in. wspólny z Tauronem projekt budowy elektrowni gazowej w Łagiszy. Na zmianie strategii PGNiG nie ucierpi inny projekt realizowany z Tauronem - elektrownia w Stalowej Woli. (s. A14) (PAP)
jow/