Trwa ładowanie...
d3szwac
d3szwac

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 22 lipca

...
Share
d3szwac

22.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 22 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Niskie stopy nie uleczą gospodarki. Wbrew temu, co mówi minister finansów, Rada Polityki Pieniężnej nie ma dużych możliwości pobudzenia wzrostu gospodarczego. (s. B1)

d3szwac

Rozkręca się walka o kierowców. Ceny polis majątkowych spadły już o kilkadziesiąt procent. Natępne miesiące mogą przynieść dalsze obniżki kosztów ochrony. (s. B2-3)

Roszady w Grupie Orange. Maciej Witucki zamieni fotel prezesa na przewodniczącego rady nadzorczej - poda telekom razem z wynikami. Witucki ustąpi miejsca Bruno Duthoit, ostatnio prezesowi etiopskiego Ethio Telecom. (S. B3)

PARKIET

Drugi kwartał był lepszy dla spółki Rawlplug (dawny Koelner), a w całym 2013 roku spółce uda się nieznacznie poprawić wyniki albo będą one zbliżone do roku poprzedniego. - Wzrost zysku netto o 100 proc. w kolejnych latach nie byłby dla mnie zaskoczeniem - mówi Radosław Koelner, prezes spółki. (s. 04)

d3szwac

PGNiG złożyło nowy wniosek taryfowy na gaz. W najbliższych dniach prezes URE Marek Woszczyk może przedstawić harmonogram uwolnienia cen gazu dla poszczególnych grup odbiorców. (s. 05)

W czerwcu nastąpił wysyp emisji obligacji. Jak wynika z wyliczeń na podstawie danych Fitch Polska, banki i przedsiębiorstwa wypuściły papiery na kwotę 3,3 mld zł. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

Na zapowiedź wrześniowego strajku generalnego Platforma Obywatelska odpowie raportem ujawniającym ogromne koszty funkcjonowania związków zawodowych - dowiedziała się "Gazeta". Gdy społeczeństwo się oburzy, można będzie odmrozić ustawę ograniczającą przywileje działaczy. (s. 1)

d3szwac

W Polsce działa ponad 3 tys. dyskontów. Za dwa lata będzie ich o tysiąc więcej, a docelowo nawet do 5 tys. (s. 20)

PULS BIZNESU

Koniec farmaceutycznego eldorado. Nowe fabryki leków będą powstawać, ale już nie w Polsce. Klimat do inwestowania pogarszają ustawa refundacyjna i brak zachęt dla producentów. (s. 4)

Open Broker miał mocne wejście. Zaimponował i sprzedażą, i rentownością. Krzysztof Spyra, prezes Open Finance, deklaruje, że wykorzysta potencjał grupy. (s. 6-7)

d3szwac

BZ WBK-Aviva zastąpi Wartę jako dostawca polis do Kredyyt Banku. To efekt bankowej fuzji. (S. 7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Krezusów żyjących w Polsce jest o prawie trzystu mniej niż w 2011 roku. Dosięgnął ich kryzys. (s. A1)

Lepiej oszczędzać, niż ciąć. Rząd zmniejsza wydatki, by budżet kompletnie się nie rozpadł, ale jedynie posprzątanie stajni Augiasza w sektorze finansów publicznych naprawi sytuację. (s. A3)

d3szwac

Obrońcy OFE starają się odwrócić uwagę opinii publicznej od podstawowego problemu - że istnienie OFE oznacza ogromne koszty dla finansów publicznych. Składka OFE jest specyficzną formą dotacji dla firm giełdowych, a prawdziwy liberał nigdy nie dotowałby rynku kapitałowego - mówi Andrzej S. Bratkowski, ekonomista i członek RPP. (s. A4)

Shell rezygnuje z koncepcji w pełni automatycznych stacji paliw przejętej sieci Neste. Na rebranding wyda kilkaset milionów złotych. (s. A9)

Rada ds. Ryzyka Systemowego ma gromadzić dane i analizować potencjalne czynniki ryzyka, w szczególności identyfikować źródła nierównowagi, która może się pojawić w gospodarce. To będzie element tzw. polityki makroostrożnościowej - mówi Andrzej Raczko, członek zarządu NBP. (s. A13)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK POLSKA

Na realizację programu rozwojowego potrzebujemy ok. 6 mld zł, w minimalnym wariancie, który jesteśmy w stanie zrealizować bez środków z zewnątrz. Cały program obliczony jest na ok. 8-8,5 mld zł. Do końca roku powinniśmy wiedzieć, jak zdobędziemy finansowanie - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. (s. 6-10)

(PAP)

pel/

d3szwac

Podziel się opinią

Share
d3szwac
d3szwac