Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 22 lutego

...

22.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 22 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Do północy 25 lutego niemiecka Lufthansa będzie sparaliżowana strajkiem. Straty przewoźnika szacowane są na 25 mln euro dziennie. (s.B1)

Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzi nową strukturę Banku Pekao SA. Alicja Kornasiewicz, zanim dostanie zgodę KNF na objęcie prezesury banku, będzie musiała wyjaśnić wprowadzenie tzw. dywizjonalizacji. (s.B2)

Europa pomoże Grecji, przekazując tamtejszemu rządowi od 20 do 25 mld euro - donosi sobotni "Der Spiegel". (s.B3)

Indykpol inwestuje w olsztyńską fabrykę. W 2010 r. przychody drobiarskiej firmy mogą sięgnąć 1 mld zł. (s.B6)

Firma Swedspan (z grupy Ikea)
już w kwietniu rozpocznie wartą 340 mln euro inwestycję w gminie Orla (woj. podlaskie). Powstaną tartak, fabryka płyt HDF, lakiernia, a w kolejnym etapie fabryka krzeseł drewnianych. Zdaniem analityków polska inwestycja firmy Swedspan, której pierwszy etap ma ruszyć w 2012 roku, może zmienić układ sił na rynku płyt w Polsce. "Dwaj główni producenci, czyli grupa Krono i Pfleiderer Grajewo, mają się czego obawiać. Kontrakty z Ikeą odpowiadają za znaczną część ich przychodów, więc ich utrata automatycznie znalazłaby odzwierciedlenie w wynikach" - ocenia Radosław Łukaszczuk, analityk DM Millennium. (s.B7)

Kulczyk Oil Ventures może zadebiutować na warszawskiej giełdzie już w marcu. Komisja Nadzoru Finansowego kończy procedurę zatwierdzenia prospektu emisyjnego spółki - wynika z informacji "Rz". (s.B7)

Zdaniem ekspertów, TVN może ruszyć ze stacją pokazującą seriale, sport lub z kanałem dziecięcym. (s.B10)

Czy Polskę zasypie węgiel ze Wschodu? W tym roku do naszego kraju może przyjechać z Rosji rekordowe 12 mln ton surowca - alarmują kopalnie. (s.B10)

GAZETA WYBORCZA

Ludowcy kontra wielkie sklepy. Wicepremier Pawlak szykuje im kodeks dobrych praktyk, minister Sawicki nasyła kontrole, a prokuraturzy mają przyglądać się sporom między hipermarketami a dostawcami. (s.26)

PARKIET

Niemiecka grupa PCC, która ma wyłączność na negocjacje ws. prywatyzacji Azotów Tarnów i ZAK, na razie analizuje nowe dokumenty, które otrzymała od Nafty Polskiej. Do rozmów ma przystąpić dopiero w przyszłym miesiącu. Po 10 marca przedstawiciele inwestora mają się spotkać z załogami obu firm, a w połowie miesiąca mieliby zasiąść do rozmów o ewentualnej cenie zakupu. Termin wyłączności na negocjacje upływa 22 marca. (s.1,6)

Eugeniusz Pajączek, prezes Elzabu, twierdzi, że spółka nie jest już zainteresowana przejęciem giełdowego LSI Software. Obecna strategia firmy zakłada wzrost organiczny. (s.1,4)

PULS BIZNESU

Wojciech Kostrzewa, prezes grupy ITI, powiedział, że w sytuacji niepewności w gospodarce, planowane jest zmniejszenie zadłużenia Grupy ITI oraz częstsze korzystanie z rynku kapitałowego. ITI spłacił w ubiegłym roku 40 mln euro i ma teraz ok. 310 mln euro długu. "Sądzę, że w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy będziemy kontynuować ten trend. Chcemy doprowadzić poziom zadłużenia ITI do takiej wysokości, która umożliwi spokojne refinansowanie naszego głównego długu przed końcem 2012 r." - mówi Kostrzewa. (s.4)

TVN dobrze płaci prezesom. Wynagrodzenia w zarządzie skoczyły w 2009 r. o blisko 60 proc. Szef zarabia lepiej, niż prezesi banków. (s.5)

Kolporter postawił się Erze. Dystrybutor nie chce sprzedawać doładowań Heyah i Tak Tak. Powód? Niższe marże. A te będą dalej spadać. (s.7)

Lotos myśli o produkcji petrochemicznej. Wiesław Skwarko, szef rady nadzorczej Grupy Lotos, poinformował, że dzięki nowym instalacjom zamontowanym w ramach programu inwestycyjnego, wzrośnie produkcja oleju napędowego, benzyn, paliwa lotniczego, ale też pojawią się produkty takie jak benzyny pirolityczne. "Dlatego powinniśmy rozważyć rozbudowę rafinerii w Gdańsku o segment petrochemiczny. Jeśli decyzja będzie na tak, prace powinny ruszyć najpóźniej w 2015 r." - powiedział Skwarko. Tymczasem analitycy oceniają, że lepiej postawić na wydobycie. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Spośród dużych firm deweloperskich kryzys jedynie Orco wpędził w kłopoty. Większość firma z branży przetrwała spowolnienie. (s.C1,C2)

Ceny telewizorów w internecie są wciąż niższe w porównaniu z tradycyjnymi sklepami. Na wybranych najdroższych modelach można zaoszczędzić nawet do 4 tys. zł. (s.C4)

Telekomunikacja Polska podpisała umowę na zakup energii elektrycznej z gdańską Energą i przedłużyła kontrakt z poznańską Eneą. Na wyborze Energi przez TP SA stracą PGR i Tauron Polska Energia. (s.C7)

Ministerstwo Finansów na potrzeby krajowe liczy dług według polskiej metodologii, a do Brukseli śle wyliczenia przygotowane według unijnych zasad. Analitycy uważają, że jeśli ten stan się utrzyma, a różnice będą rosnąć, nasz kraj może zapłacić za to spadkiem zaufania wśród inwestorów. (s.C8)

Najbardziej opłacalną inwestycją spośród firm energetycznych i paliwowych może okazać się Enea - uważają analitycy. W 2010 r. najszybciej będą rosły zyski PGNiG. Pogorszą się wyniki Grupy Lotos. (s.C9) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)