Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 30 sierpnia
...
30.08.2010 | aktual.: 30.08.2010 07:53
30.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 30 sierpnia
RZECZPOSPOLITA
Od 2011 roku banki w Unii będą płacić nowy podatek. Taką decyzję podjęły już czołowe kraje: Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Pieniądze z podatku nie trafią do funduszy ratunkowych, ale do budżetów. (s.B1)
OFE lepiej pomnażają pieniądze niż fundusze inwestycyjne o zbliżonym składzie portfela. Dają wyższy zysk niż ten na lokacie bankowej. Polskie OFE wypadały także lepiej niż fundusze w innych krajach. (s.B2)
PZU poważnie rozważa wejście na białoruski rynek. Pod lupą Polaków znajduje się Belgosstrakh, który Mińsk zamierza wystawić na sprzedaż. (s.B5)
PARKIET
Jutrzence w I półroczu spadły zyski. Powód? Jednorazowe koszty związane z próbą odkupienia Wedla od Krafta. "Nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, jeśli chodzi o kolejne przejęcia" - podkreśla Jan Kolański, szef Jutrzenki. (s.5)
Zostało już tylko kilka dni do wyboru nabywcy BZ WBK. Allied Irish Banks ma zakończyć ten proces do końca tygodnia. (s.1,3)
Czy była wiceminister skarbu Joanna Schmid zastąpi wiceprezesa Tauronu, który w piątek zrezygnował ze stanowiska? Takie są nieoficjalne informacje. Tymczasem osoby zbliżone do resortu skarbu deklarują, że rozpisany zostanie konkurs. (s.4)
GAZETA WYBORCZA
Dziesięć lat reform na kolei nic pasażerom nie przyniosło. Połączeń ubywa, sytuacja finansowa spółek kolejowych się nie poprawia, choć państwo przekazuje im miliardowe dotacje. "Trzeba radykalnie zmienić prawo i zwiększyć konkurencję" - proponuje UOKiK w specjalnym raporcie. (s.24)
PULS BIZNESU
Podwyżka akcyzy na papierosy może być znacznie wyższa niż rząd uzgodnił z branżą. "Zamiast konsultowanej w ciągu ostatnich 4 miesięcy 2-proc. podwyżki akcyzy na papierosy od stycznia 2011 r. w projekcie znalazła się podwyżka de facto 7,5-proc." - powiedział Krzysztof Kępiński, kierownik ds. relacji z administracją rządową w British American Tobacco Polska. (s.6)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Bruksela nie chce wypłacić Polsce 80 mln euro dotacji na gazoport. Unijną pomoc zablokowali Niemcy. Ich zdaniem terminal będzie zagrażał środowisku. Eksperci twierdzą, że także ich gazowym interesom. (s.A1,A4)
Dług samorządów w 2010 r. może przekroczyć 50 mld zł. Miasta zadłużają się, bo chcą wykorzystać unijne dotacje. Ministerstwo Finansów boi się, że z tego powodu dług publiczny Polski przekroczy pierwszy próg ostrożnościowy. (s.A3)
Bakalland zainwestuje w zakłady 32 mln zł. Spółka modernizuje się, by nadążyć za popytem. (s.A12) (PAP)
morb/