Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 31 października
...
31.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 31 października
RZECZPOSPOLITA
Giganci handlu idą do Internetu. Za kilka dni ruszy e-sklep Smyka, a niedługo w sieci zadebiutuje Tesco. Na razie jedynie co czwarta duża sieć handlowa w Polsce prowadzi sprzedaż internetową. Spadek obrotów w tradycyjnym handlu może być dodatkową motywacją do szukania nowych możliwości rozowju oraz klientów. (s. B2,3)
Zbiory zbóż w tym roku będa słabe, co spowoduje, że już drugi rok z rzędu wzrośnie import pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. (s. B3)
PERN i Lotos mają pomysł budowy magazynów ropy w kawernach solnych za 2 mld zł. Powstaną one, jesli będą z nich korzystać także zagraniczne firmy. (s. B3)
Górnicy liczą na podwyżki. Związki zawodowe mogą się domagać nawet kilkunastoprocentowego wzrostu płac w 2012 roku. (s. B4)
Armia do końca roku przygotuje przetarg na 26 śmigłowców transportowych, chce, by helikoptery były budowane w kraju. (s. B5)
W III kwartale wydatki na reklamę telewizyjną mogły lekko spaść. Analitycy zastanawiają się czy lekkie załamanie telewizyjnego rynku reklamowego nie wywoła zmian prognoz wyników grupy TVN na ten rok. (s. B6)
Przybywa pasażerskich przewoźników kolejowych. Cargo Master - prywatna polska spółka - ma licencję na przewóz osób. (s. B10)
PARKIET
Udziałowcy CEDC chcą odszkodowań i idą na wojnę sądową z zarządem spółki. Kancelarie w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że udziałowcy CEDC ponieśli straty, ponieważ zarząd nie informował o jej kłopotach finansowych. (s. 01,03)
Odlewnie liczą się ze spowolnieniem w przyszłym roku. Spółka przyznaje, że w 2012 roku trudno jej będzie utrzymać produkcję i przychody na tegorocznych poziomach. (s. 04)
ZAT i Puławy nie złożyły ostatecznych ofert na kupno od Anwilu czeskiej Spolany. Może być problem z jej sprzedażą. (s. 04)
Fundusze łaskawiej patrzą na NewConnect. W pierwszym półroczu zaangażowanie TFI na NC wzrosło o blisko 20 proc. Specjaliści są zdania, że będzie rosło w dalszym ciągu. (s. 08)
Inwestorzy niezbyt przychylnie patrzą na akcje deweloperów z powodu niekorzystnych perspektyw finansowych. Walory są tak tanie jak na początku 2009 roku. Na dłuższa metę obecne niskie wyceny mogą okazać się atrakcyjne. (s. 10)
GAZETA WYBORCZA
Emerytura obywatelska może być stałą częścią każdej emerytury, tą częścią, która należy się każdemu. Źródłem pokrycia tej emerytury byłaby dzisiejsza składka do ZUS, do tego dochodziłaby jeszcze część kapitałowa z OFE - mówi Jolanta Fedak, minister pracy. (s. 21)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Ostatatnie cztery miesiące były okresem niewielkiego spadku cen żywności. Kolejne przyniosą podwyżki podstawowych artykułów spożywczych. W górę pójdą mleko i mięso. Wszystko przez słaby złoty i rosnące ceny paliw. (s. A6)
Austriacki OMV chce się wycofać z czeskiego rynku i planuje sprzedać stacje paliw w tym kraju. Siecią liczącą 220 obiektów może być zainteresowany PKN Orlen - ustalił "DGP". (s. A10)
W 2012 roku wydatki na budowę autostrad będą dziesięcikrotnie mniejsze niż przed dwoma laty. Uderzy to w firmy średnie i małe, bo giganci polskiego rynku będą chcieli przejąć ostatnie kontrakty za wszelką cenę. (s. A10)
Konspol, jedna z największych w Polsce firm zajmujących się produkcją wyrobów z kurczaka, wybuduje zakłady przetwórcze w Chinach. Fabryka ma ruszyć za rok, zatrudnienie znajdzie 300-400 osób. (s. A11)
Koncerny wydobywcze rywalizują o koleje koncesje łupkowe. PGNiG wzięło na cel nowe, niezajęte jeszcze przez konkurentów obszary, na północy i południu Polski. Spółka złożyła już do resortu środowiska wniosek o kolejną koncesję na Pomorzu, przygląda się Górnemy Śląskowi i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. (s. A12)
(PAP)
pel/