Trwa ładowanie...
d12wxpc
d12wxpc

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 4 kwietnia

...
Share
d12wxpc

04.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 4 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Wysokie ceny żywności spowodowały, że dochody rolników wzrosły o 11 proc. w 2010 r. Nadal statystycznie zarabiają niewiele, bo na gospodarstwo przypada 17 tys. zł rocznie. W Danii rolnik zarabia dziewięciokrotnie więcej, a niemiecki rolnik zarabia pięć razy więcej. (s.B1)

d12wxpc

Kryzys finansowy zmniejszył dochody państwowych budżetów. Starzenie się społeczeństw zwiększa koszty świadczeń. W tej sytuacji kolejne kraje decydują się na zmiany w modelach emerytalnych. Wysokość świadczeń z państwowych systemów będzie niższa niż dotychczas. (s.B2)

Nowe galerie dostarczą w tym roku 560-600 tys. mkw. powierzchni najmu. Coraz trudniej o obniżki czynszów, zwłaszcza w atrakcyjnie położonych obiektach. (s.B15)

PARKIET

Mariusz Patrowicz będzie dążyć do przejęcia kontroli nad PC Guard. Na razie pośrednio zgromadził 5 proc. akcji, co czyni go największym udziałowcem. (s.1)

d12wxpc

Kancelarie notowane na GPW już pracują na rzecz właścicieli gruntów domagających się od firm energetycznych odszkodowań za przechodzące przez ich tereny linie przesyłowe. Według szacunków PSE Operator z 2009 r. wartość takich odszkodowań mogłaby wynosić nawet 17 mld zł. Niektóre firmy z branży już zawiązały rezerwy z tego tytułu. W przypadku Enei w ub.r. wyniosły one 120,8 mln zł wobec 87 mln zł rok wcześniej. (s.1,4)

Milkiland, producent wyrobów mlecznych, myśli o tym, by równolegle z GPW notować też akcje w Kijowie. Tym samym ma zapewnić sobie lepszy dostęp do ukraińskich inwestorów zainteresowanych spółką. Obecnie trwają prace umożliwiające spółkom tzw. dual listing w Warszawie i Kijowie. (s.1,6)

O 20 proc. więcej chce zarobić w tym roku handlująca bakaliami Atlanta. Przychody mają rosnąć w podobnym tempie jak w zeszłym roku. 2010 rok firma zakończyła zyskiem 5,9 mln zł (wzrost o 23 proc. r/r), obroty wyniosły 173,3 mln zł (wzrost o 21 proc. r/r). (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d12wxpc

Polacy pracujący za granicą przekazali do kraju w 2010 roku 4,2 mld euro. W tym roku transfery mogą być rekordowe, bo kolejne setki tysięcy wyjadą do pracy w Niemczech. Ci, którzy już tam pracują, wysyłają do Polski 100 mln euro miesięcznie. (s.A1,A5)

44,2 mld zł wydały samorządy na inwestycje w 2010 roku samodzielnie i poprzez dokapitalizowanie swoich spółek. To o 1,1 mld zł więcej niż rok wcześniej - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, do jakich dotarł "DGP". (s.A1)

Nawet o 30 proc. mogą w tym roku wzrosnąć tegoroczne inwestycje w gminach, powiatach i województwach - wynika z wyliczeń "DGP". (s.A4)

Rosjanie będą mieli szansę na nabycie akcji Lotosu. Minister Paweł Graś powiedział, że ich wykluczenie byłoby dla spółki bardzo szkodliwe i obniżyłoby jej cenę. Graś potwierdził informację, że premier Donald Tusk miał nieformalne spotkanie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, choć nie stwierdził wprost, czy rozmawiano na nim o przyszłości paliwowej spółki. Na razie nie ma decyzji o prywatyzacji. Premier zapowiedział, że podejmie ją, gdy będzie korzystny moment. (s.A7)

d12wxpc

Skoda, Opel, Fiat, Toyota i Renault to po I kw. najwięksi sprzedawcy nowych samochodów w Polsce. (s.A11)

Enea poda dziś listę konsorcjów zainteresowanych budową bloku w Kozienicach. Wedlug nieoficjalnych informacji wpłynęły trzy oferty od potencjalnych wykonawców. Akces, według "DGP", zgłosiły Polimex-Mostostal wspólnie z Hitachi, francuski Alstom oraz konsorcjum z Chin. (s.A11)

Spółka Wojas, producent obuwia, jest zainteresowana przejęciami. Przygląda się obecnie dwóm firmom. (s.A12)

"Pierwszy kwartał był rzeczywiście dobry dla producentów nawozów, dlatego spodziewamy się stosunkowo niezłych wyników" - powiedział Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów Tarnów. Niekorzystnym czynnikiem było natomiast czasowe zawieszenie produkcji dwóch nawozów saletrzanych. Wiceprezes poinformował, że na inwestycje Tarnów posiada ok. 180 mln zł, a Kędzierzyn ok. 90 mln zł. (s.A13)

d12wxpc

PULS BIZNESU

Według informacji "PB" spółka Energopol Warszawa, która wchodzi w skład grupy Multico Zbigniewa Jakubasa, pracuje nad projektem budowy rurociągu paliwowego na Białoruś. Zyski chce czerpać z opłat pobieranych od każdej tony diesla, który rurociągiem będzie trafiał na polski rynek. (s.6)

Będą rekordy w liczbie budowanych mieszkań, dlatego nie ma co liczyć na wzrost ich cen. (s.9)

WB Electronics, spółka oferująca systemy IT dla wojska, pozyskała inwestora. Przejmie Radmor i wejdzie na GPW. (s.12) (PAP)

morb/

d12wxpc

Podziel się opinią

Share
d12wxpc
d12wxpc