Przegląd prasy gospodarczej, sobota, 15 marca

...

15.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w sobotę, 15 marca

RZECZPOSPOLITA

Na rynku luksusu coraz lepiej radzą sobie nowi gracze - nie tylko dzięki niższym cenom, ale również ciekawym projektom. Ich sprzedaż rośnie dużo szybciej niż Louisa Vuittona czy Gucciego. (s. A12)

PARKIET

Kryzys na Ukrainie, OFE chętniej kupują za granicą, a w TFI widać odpływ klientów. Polscy inwestorzy mają za sobą najsłabszy tydzień od dziewięciu miesięcy. Szeroki indeks warszawskiej giełdy WIG, stracił 4,7 proc. (s. 01, 06)

Dla JSW to może być najsłabsze półrocze od lat. Ceny węgla koksowego na świecie wciąż spadają. "Tylko cud może uratować jastrzębską spółkę przed stratą netto na koniec 2014 r. " - twierdzą analitycy. (s. 03)

Energa przeznaczy w tym roku na inwestycje mniejsze środki niż przed rokiem - mówi w rozmowie z "Parkietem" prezes Mirosław Bieliński. Największą część będą stanowiły wydatki na dystrybucje energii elektrycznej, na którą przeznaczone zostanie ok. 70 proc. tegorocznych nakładów inwestycyjnych. W ramach wytwarzania będą prowadzone remonty i modernizacje, do tego dochodzi kilka projektów OZE oraz projekt budowy gazowego bloku w Grudziądzu. Spółka zamierza wywiązać się w złożonej w trakcie IPO obietnicy wypłacenia 500 mln zł dywidendy za 2014 r. (s. 05)

Ukraina martwi spółki zagraniczne z GPW. Większość firm zagranicznych nie zamierza w tym roku dzielić się szacunkami wyników. Zniechęca je do tego m.in. niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą. Zarządy sporej części przedsiębiorstw sygnalizują jednak, że rezultaty finansowe powinny się poprawić. (s. 08-09) Oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych w naszym kraju to dobra wiadomość dla inwestorów giełdowych. Głębsze zbadanie wpływu stóp na rynek pokazuje też jednak, że stopniowo wyczerpuje się paliwo pochodzące z ubiegłorocznych obniżek kosztów pieniądza. Hossa, choć ma szansę na kontynuację, może tracić impet. (s. 12)

GAZETA WYBORCZA

Spowolnienie gospodarcze, brak presji pracowników na wzrost płac i oszczędzanie na przyjemnościach sprawiły, że od wielu miesięcy inflacja nie jest problemem. W lutym wyniosła 0,7 proc. (s. 9) (PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)