Przegląd prasy gospodarczej, środa, 1 września

...

01.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 1 września

RZECZPOSPOLITA

Prawdopodobnie od stycznia nie będzie już można ubiegać się o zwrot części VAT na materiały budowlane. To najnowszy plan resortu infrastruktury. Spadku przychodów obawiają się już np. giełdowi producenci podłóg. (s.B1)

W czwartek do Dublina ze specjalną misją wybiera się wiceminister skarbu. Ma pokazać korzyści oferty PKO Banku Polskiego na BZ WBK. (s.B3)

Estoński Forticom pozbył się udziałów w największej polskiej e-społeczności. Portal należy teraz do funduszu Tiger Global z USA. (s.B5)

PARKIET

Inflacja wzrosła w sierpniu o 0,1 pkt proc., do 2,1 proc. - wynika z ankiety "Parkietu" wśród ekonomistów rynkowych. Spodziewają się oni, że w kolejnych miesiącach inflacja jeszcze przyspieszy. (s.1)

Kofola jest zainteresowana akwizycjami na rynku napojów, m.in. w Polsce. Zapowiada poprawę przychodów w drugim półroczu. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Przez pierwszych 6 miesięcy Polska importowała z Rosji 5,5 mld m sześc. gazu i została trzecim co do wielkości rynkiem Gazpromu w UE - poinformował koncern w sprawozdaniu za II kwartał. W UE więcej rosyjskiego gazu kupiły tylko Niemcy (19,6 mld m sześc.) i Francja (6,1 mld). (s.26)

Potentat na rynku budowlanym Budimex poprawił swoje wyniki finansowe dzięki ożywieniu na rynku... mieszkaniowym. Firma chce więc budować coraz więcej mieszkań. (s.28)

PULS BIZNESU

W portfelu zleceń Erbud ma umowy na 1,2 mld zł. Na tym nie koniec. Obiecująco zapowiada się jesień. (s.6)

Centrum Klima rozkręca się. Przychody rosną i mają być lepsze od prognoz. Przestój w produkcji nie zaszkodził. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rząd chce nałożyć haracz na banki. Premier zapewnia, że podatek będzie mało dotkliwy dla sektora finansowego, ale ekonomiści twierdzą, że spowolni jego rozwój. Do budżetu wpłynie ponad miliard złotych. Za wszystko zapłacą klienci. (s.A1,A13)

Spółki informatyczne nie mogą jeszcze powiedzieć, że kryzys mają za sobą. Nieliczne mogą pochwalić się niewielkim wzrostem zamówień. Dla większości wyniki II kw. i półrocza były płaskie, a w niektórych przypadkach gorsze niż przed rokiem. Tylko dzięki ostremu oszczędzaniu większość z nich pokazała wyższą rentowność. Na więcej nowych kontraktów liczą w ostatnich miesiącach roku. (s.A11)

Spółka z sektora automotive, której przejęciem jest zainteresowany Boryszew, to - zdaniem "DGP" - Cablelettra. Przychody tego włoskiego przedsiębiorstwa w 2009 r. sięgały ok. 150 mln euro. Zajmuje się ono projektowaniem i produkcją komponentów elektrycznych i elektronicznych dla sektora motoryzacyjnego. Cablelettra ma 16 fabryk we Włoszech, w Brazylii, Chinach, Polsce i Tunezji. (s.A12)

Komisja Europejska podjęła już decyzję o przyznaniu 80 mln euro na budowę terminala gazu skroplonego w Świnoujściu i nie zmieniła swego stanowiska mimo informacji o wątpliwościach ze strony Niemiec. (s.A12) (PAP)

morb/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)