Przegląd prasy gospodarczej, środa, 20 listopada
...
20.11.2013 | aktual.: 20.11.2013 07:53
20.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 20 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Jedynie dwa lata trwa przeciętnie kadencja szefa dużej państwowej spółki - wynika z analizy "Rz". W ostatnich trzech miesiącach ze stanowiskiem musiał się pożegnać mniej więcej co dziesiąty z szefów znaczących spółek z udziałem Skarbu Państwa, w tym co czwarty z dużych top menadżerów dużych, strategicznych przedsiębiorstw. (s.A1,B2,B3)
Po ogłoszeniu przez PGNiG konkursu na prezesa i członków zarządu ruszyła giełda nazwisk. Największą bombą jest nazwisko Waldemara Pawlaka. W branży aż huczy od plotek, że mógłby zasiąść w fotelu prezesa. (s.B3)
Wartość papierów dłużnych przedsiębiorstw, banków i samorządów wyemitowanych od stycznia do października przekroczyła 15,4 mld zł. (s.B8)
Oczekiwanie, że nadzór obniży wymogi kapitałowe, by baki mogły wypłacić ekstradywidendy, graniczy z naiwnością - mówi wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak. Wytyczne dotyczące dywidend pojawią się na początku grudnia. (s.B16)
PARKIET
Pierwszy dzień zapisów na akcje Energi pokazał, że zainteresowanie inwestorów indywidualnych udziałem w IPO Energi jest ogromne. (s.1,6)
Zakup aktywów przez spółkę od największego udziałowca na całym świecie budzi duże emocje. Brytyjski nadzór rozważa przyznanie drobnym akcjonariuszom prawa weta. Również KNF podkreśla, że wpływ akcjonariusza większościowego może prowadzić do zawierania transakcji z naruszeniem interesu spółki, dlatego wydaje się zasadne wprowadzenie pewnych zmian w dobrych praktykach spółek notowanych na GPW. (s.4)
Waldemar Pawlak, Jan Chadam i Maciej Witucki to potencjalni kandydaci na członków zarządu PGNiG, o których spekuluje rynek. (s.7)
PULS BIZNESU
Prokuratura tropi Komputronik. Szefowie giełdowej spółki twierdzą, że zarzuty wyłudzenia dotacji z UE są absurdalne. Wydaje się, że wątpliwości zaczynają mieć także śledczy. (s.8)
Polska żywność trafi na nowe rynki. Rosną szanse, że mocniej otworzą się przed naszymi eksporterami Chiny, Brazylia, RPA i Korea Południowa. (s.11)
Radius, dawny niedoszły inwestor PHN, tym razem raczej nie pokusi się o przejęcie tej spółki. W ubiegłym tygodniu MSP po raz drugi rozpoczęło procedurę wyboru strategicznego inwestora dla firmy. (s.12)
Firmy pożyczkowe obawiają się, że zbyt restrykcyjne regulacje spowodują ich zamknięcie, a działania resortu finansów, które mają zapewnić konsumentom bezpieczeństwo, odniosą odwrotny sutek - miliony Polaków trafią do szarej strefy. (s.13)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Według ustaleń śledczych, w niemal każdym urzędzie, gdzie przeprowadzano przetargi informatyczne, wręczano łapówki. (s.A1,A3,B10)
Nawet 90 proc. leków kupowanych w sieci może pochodzić z nielegalnych źródeł. (s.A9)
Śmieci pomogą zdusić inflację. Wskaźnik wzrostu cen w przyszłym roku może nie przekroczyć 2 proc. Wszystko przez niższe stawki podatku śmieciowego. (s.A12)
BRE Bank "nie jest w fazie aktywnego myślenia o przejęciach", choć prezes spółki Cezary Stypułkowski mówi, że są instytucje, które z punktu wodzenia modelu biznesowego bankowi by pasowały. "Ale trudno sobie wyobrazić nasz mariaż z BGŻ. On jest osadzony w powiatach, my w dużych ośrodkach miejskich, raczej z młodymi ludźmi i raczej z byłymi oraz obecnymi eksporterami. To nie jest ten sam profil" - informuje Stypułkowski. Dodaje, że nie jest zwolennikiem dalszej konsolidacji w sektorze. Wskazuje, że obecnie krajowy rynek jest konkurencyjny. (s.A13) (PAP)
morb/