Przegląd prasy gospodarczej, środa, 26 marca

...

26.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 26 marca.

RZECZPOSPOLITA

Wartość produkcji RTV AGD sięgnie w tym roku 14 mld euro, dając nam pierwsze miejsce w Europie. Od 2000 r. wzrosła aż sześciokrotnie. Na razie konkurencja ze Wschodu nam nie grozi. (s.B1)

Stopa bezrobocia na koniec roku może spaść nawet do 12,5 proc. Im lepiej z pracą, tym więcej będziemy wydawać na konsumpcję. (s.B3)

Projekt ustawy o OZE, który we wtorek miał być zatwierdzony przez rząd, nadal znajduje się w resorcie gospodarki. Marcowy termin głosowania nad nim w Sejmie nie zostanie więc dotrzymany. (s.B4)

Najpóźniej do października Wspólnota zdecyduje o ambitnym celu dalszej redukcji emisji CO2. Polsce pozostaje wywalczenie ulg lub wsparcia finansowego. (s.B5)

PARKIET

W pierwszym kwartale Polacy założyli więcej IKZE niż rok temu. Na razie jednak wciąż nie jest to duży przyrost, ani pod względem liczby, ani wartości. (s.1,10)

Prezes Instalu Kraków okazał się najlepiej wynagradzanym menadżerem z sektora budowlanego w 2013 roku. Drugie miejsce przypadło Dariuszowi Blocherowi z Budimeksu. (s.3)

Dzięki całej inwestycji ma wzrosnąć udział eksportu w sprzedaży całej grupy Harper Hygienics. W 2013 r. wynosił niespełna 35 proc., czyli tyle samo, co rok wcześniej. (s.6)

Wprawdzie 7 z 15 giełdowych banków zmniejszyło w 2013 r. współczynnik wypłacalności, ale sektor finansowy pozostaje bezpieczny, a tegoroczna akcja kredytowa - niezagrożona. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

W zeszłym roku o milion wzrosła liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej. Banki mają już blisko 22 mln kont. (s.27)

CD Projekt walczy w sądzie z Empikiem o zwrot 10,5 mln zł. (s.27)

Śląskie kopalnie przegrywają konkurencje z tańszym węglem z lubelskiego, gdzie koszty eksploatacji są niższe. (s.29)

PULS BIZNESU

Po pięciu latach rejestr bezrobocia wreszcie przestał rosnąć. Częściowo to skutek rządowej stymulacji, ale poprawa koniunktury też robi swoje. (s.2,3)

BSH, właściciel Zelmera, ma chrapkę na część majątku upadłego wrocławskiego producenta AGD - Fagora. Rząd i strefa ekonomiczna oferują wsparcie. Z informacji "PB" wynika, że chodzi o większą część kompleksu, w którym produkowane były pralki, kuchenki, piekarniki, płyty, lodówki i zmywarki. (s.5)

Prezes Serenity, spółki, która planowała budowę sieci domów starości, manipulował kursem akcji spółki i naraził ją na blisko 2 mln zł strat - uważają śledczy. Zdaniem prokuratury Serenity kupowało i sprzedawało własne papiery, co powodowało duże wahania cen akcji. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Giełdy w Atenach i Lizbonie osiągają w tym roku najlepsze wyniki w Europie. (s.A6)

Sprzedaż materiałów budowlanych rośnie o kilkadziesiąt procent, ale producenci boją się podnosić ceny. Wczesny początek remontowej wiosny to szansa na zyski firm. (s.A9)

Chinom grozi twarde lądowanie - uważają analitycy. To przełożyłoby się na kondycję wielu innych krajów. Same obawy o koniunkturę w Państwie Środka wywołują turbulencje na rynkach finansowych. (s.A15) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)