Trwa ładowanie...
d2ff447

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 9 lutego

...

Share
d2ff447

09.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 9 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Wśród 18. zbadanych państw Unii Polska jest jednym z najbardziej niestabilnych finansowo. Gorzej od naszego kraju wypadają jedynie Grecja i Portugalia. Problemy pogłębia bezrobocie i słaby złoty. (s.B1)

d2ff447

Będzie ostre starcie o Polkomtel. Norweski Telenor, szwedzka Telia i hiszpańska Telefónica, właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak - wśród chętnych na kupno operatora sieci Plus. (s.B1)

Bruksela żąda obniżenia deficytu finansów publicznych z obecnych 7,9 do mniej niż 3 proc. PKB. Oznacza to, że rząd musi w trzy lata znaleźć ok. 100 mld zł oszczędności i dodatkowych dochodów. Nie powstanie ok. 1 tys. km nowych dróg, pensje w całej budżetówce zostaną zamrożone. Grozi nam niższa waloryzacja świadczeń i jeszcze wyższy VAT. (s.B2)

11 mld zł będą kosztować nowe rurociągi w kraju, gazoport w Świnoujściu i połączenia z sąsiadami - tak wynika z planu wydatków spółki Gaz-System. (s.B6)

Zaostrza się spór między litewskim rządem a Gazpromem. Wilno żąda dymisji przedstawicieli Gazpromu zasiadających we władzach narodowej firmy Lietuvos Dujos. (s.B6)

d2ff447

EdF inwestuje w polskich spółkach grupy 500 mln zł rocznie - mówi Philippe Castanet, prezes EdF Polska. (s.B6)

Trybunał Handlowy w Dijon może anulować plan naprawczy, który uratował producenta wódki Sobieski. Rzetelnego zajęcia się sprawą domaga się od niego załoga firmy. Wczoraj protestowała w Warszawie. (s.B7)

Czas kuglarskich sztuczek się skończył. Przed nami schody. Dlatego nawet w roku wyborczym minister finansów musi podejmować trudne decyzje dotyczące finansów publicznych. Równocześnie inflacja może wpłynąć na decyzje o podwyższeniu stóp procentowych - piszą dla "Rz" Mirosław Gronicki i Jerzy Hausner. (s.B8)

Pekao i PKO BP analizują zakup Banku Millennium. (s.B10)

d2ff447

PARKIET

Skonsolidowany zysk netto FFiL Śnieżka w minionym roku był wyższy niż rok wcześniej - powiedział "Parkietowi" Piotr Mikrut, prezes spółki. Grupa miała w 2009 r. ponad 42,4 mln zł czystego zarobku. Jeśli w najbliższej przyszłości spółka nie dokona spektakularnych przejęć, a na to się na razie nie zanosi, zarząd zaproponuje wypłatę wyższej niż ostatnio dywidendy. (s.1,6,7)

W 2011 roku Gant ma sprzedać 1,2 tys. mieszkań i poprawić wyniki finansowe. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

d2ff447

"Chcę zakazać oszukańczych loterii i gier poprzez SMS-y organizowanych przez operatorów sieci komórkowych" - mówi Gazecie Anna Streżyńska, prezes UKE. (s.1)

PO z 41-proc. poparciem wciąż prowadzi w partyjnym sondażu TNS OBOP. W porównaniu z ostatnim badaniem sprzed dwóch tygodni zyskała 3 pkt proc., ale w porównaniu z badaniem z początku roku ma o 13 pkt. proc. mniej. PiS ma 26-proc. poparcie (wzrost o 1 pkt proc.), a SLD 13-proc. poparcie (spadek o 6 pkt. proc.). Na PSL zagłosowałoby 7 proc. ankietowanych. (s.3)

Opłat za jazdę po państwwowych autostradach nie będzie obciążać podatek VAT, dlatego będą one niższe niż na prywatnych autostradach. (s.22)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d2ff447

Shell wraca na Wschód i robi interes z Gazpromem. Koncern ma przekazać Rosji technologie wydobycia gazu LNG w zamian za dostęp do złóż. (s.A8)

PKP Cargo i DB Schenker ogłaszają koniec obniżek. Dwaj najwięksi rywale zakopują topór wojenny i zgodnie windują ceny w przetargach. Stawki za przewozy ładunków koleją poszły w górę średnio o kilkanaście procent. (s.A12)

Absencja Roberta Kubicy w Formule 1 przełoży się na niższą oglądalność telewizyjnych transmisji. To uderzy we wpływy reklamowe Polsatu, który ma wyłączność na transmisję Formuły 1. W ubiegłym roku telewizja zarobiła na wyścigach ok. 30 mln zł. (s.A14)

PULS BIZNESU

Work Service może zadebiutować na giełdzie w I kwartale tego roku. Spółka chce pozyskać z giełdy do 100 mln zł na przejęcia i inwestycje w technologię. (s.5)

Gant jeszcze w I kwartale chce przeprowadzić emisję obligacji o wartości nawet do 100 mln zł. Uzyskany kapitał spółka przeznaczy na zakup projektów i dofinansowanie już prowadzonych inwestycji. (s.7) (PAP)

morb/

d2ff447

Podziel się opinią

Share
d2ff447
d2ff447