Trwa ładowanie...
d1mu3tw

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 11 września

...

d1mu3tw
d1mu3tw

11.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 11 września.

RZECZPOSPOLITA

Karuzela kadrowa w Ministerstwie Finansów. Do ministerstwa ma przyjść Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy w rządzie PiS. Będzie ocieplać wizerunek Jacka Rostowskiego. Z informacji "Rz" wynika, że do resortu z MFW ma wrócić Katarzyna Zajdel-Kurowska, która będzie odpowiadać za dług publiczny. (s. A1, A4)

Zadłużenie Polski sięga już 842,6 mld zł. Przy słabnącej gospodarce znowu możemy mieć problem z jego wysokością w tym roku. (s. B1)

d1mu3tw

Banki w strefie euro będą poddane kontroli jednej instytucji. Polska może, ale nie musi, dołączyć do tego systemu, który ma chronić przed kolejnymi kryzysami. - Po wprowadzeniu unii bankowej lokalne nadzory mogą mieć za mało do powiedzenia - ocenia Stanisław Kluza, były szef Komisji Nadzoru Finansowego. (s. B4)

PARKIET

Gospodarka słabnie, ale na GPW można znaleźć firmy, których akcje nawet w trudnych czasach powinny przynieść zyski - twierdzą analitycy. Dużą popularnością cieszą się producenci słodyczy i windykatorzy. (s. 03)

Advent chce wycofać Eko Holding z giełdy. Zainteresowane zakupem spółki były również Penta i Mid Europa. Nie zamierzają składać broni. (s. 04)

d1mu3tw

Wśród inwestorów zainteresowanych finansowaniem Hawe w procesie przejęcia TK Telekom są zarówno duże globalne fundusze inwestujące w infrastrukturę w USA czy w Indiach, ale też inwestorzy branżowi, także działający w skali globalnej - mówi Jerzy Karney, prezes Hawe. (s. 05)

Marvipol zaproponował niespotykane dotąd na polskim rynku kapitałowym rozwiązanie. Deweloper chce wyemitować akcje nieme uprzywilejowane co do dywidendy, a następnie wprowadzić je do obrotu na giełdzie. Spółka przygląda się rynkowi obligacji. Sławomir Horbaczewski, wiceprezes spółki, nie wyklucza, że na przełomie tego i następnego roku Marvipol zdecyduje się na emisję papierów dłużnych. (s. 06)

Zbigniew Jakubas, którego udział w Puławach może zbliżać się do 10 proc., jest gotów wziąć udział w wymianie pakietu na akcje Azotów Tarnów nowej emisji, jeśli Puławy wypłacą sporą dywidendę. (s. 07)

d1mu3tw

GAZETA WYBORCZA

W środę Komisja Europejska ogłosi projekt unii bankowej zakładający wspólny nadzór nad bankami w strefie euro. I zapewne zaprosi do niej także Polskę. Czy powinniśmy skorzystać z tej oferty? (s. 22)

Bezrobocie straszy pracowników. Już prawie jedna trzecia pracujących Polaków boi się utraty pracy - wynika z sondażu ARC Rynek i Opinie dla "Gazety". Pierwszy raz od pięciu lat więcej firm chce zwalniać, niż zatrudniać pracowników. (s. 23)

d1mu3tw

PULS BIZNESU

W BZ WBK po fuzji z Kredyt Bankiem zarząd w ogóle się nie zmieni. Dla menedżmentu Kredyt Banku znajdą się miejsca, ale nie w zarządzie i nie dla wszystkich. Braknie posady dla szefa Kredyt Banku Macieja Bardana i szefa detalu Zbigniewa Kudasia. (s. 3)

Czarne chmury zbierają się nad rynkiem pracy. Nawet w 2009 roku pracodawcy byli bardziej optymistyczni niż obecnie - wynika z badania agencji zatrudnienia Manpower Group. Jest jednak szansa, że bezrobocie nie wzrośnie tak mocno jak wtedy, gdyż firmy prowadziły ostatnio ostrożną politykę kadrową. (s. 6-7)

d1mu3tw

Wysokie marże rafineryjne pompują kurs Orlenu. Od dwóch tygodni akcje paliwowego giganta zostawiają w tyle indeks WIG20. (s. 28)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Zagraniczne banki uciekają z Ukrainy przez oligarchów i niestabilność. Banki odsprzedają spółki nawet ze stratą. Wycofanie się z Ukrainy zapowiada również Bank Pekao. Nieoficjalnie można usłyszeć, że trzeba będzie jeszcze z tym poczekać około roku. (s. A9)

d1mu3tw

Konflikt w rządzie o wsparcie dla elektrowni może storpedować szybkie uchwalenie kluczowych dla energetyki ustaw. MSP zgłosiło weto dla ograniczonego wsparcia dla współspalania biomasy. Na razie resort gospodarki pozostaje nieugięty. (s. A10)

Konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Hitachi Power Europe bliżej kontraktu na 6,3 mld zł. Podpisanie umowy na budowę bloku w elektrowni w Kozienicach może odbyć się już w środę, ale uzależnione jest to od skompletowania gwarancji bankowych. Jeśli nie uda się zebrać dokumentów, uroczystość będzie przekładana. Nie może to nastąpić później niż 21 września. Wtedy oferta polsko-japońskiego konsorcjum straci ważność. (s. A12) (PAP)

pel/

d1mu3tw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mu3tw