Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 13 listopada
...
13.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 13 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Piotr Walter zostanie wiceprezydentem holdingu ITI, do którego należy telewizja, sieć kin oraz klub sportowy Legia Warszawa. Będzie zarządzał majątkiem Walterów, który stanowi pakiet prawie 30 proc. akcji w ITI. Jego ojciec Mariusz Walter będzie honorowym prezydentem grupy. Piotr Walter chce spojrzeć inaczej na niektóre kierunki rozwoju, m.in. na produkcję treści wideo. Jednym z analizowanych obszarów pod kątem zwiększania przychodów jest obszar e-commerce. (s.A1,B16)
W 2013 r. PKP Cargo może zarobić ponad 2,5 razy mniej niż w 2011 r. (s.B1)
Mimo kryzysu na rynku motoryzacyjnym wynajem aut do firmowych flot rośnie w tym roku o 5,6 proc. (s.B5)
Do 2017 r. utrzymamy czwarte miejsce na światowym rynku wódki. Po piętach zaczną nam jednak deptać Indie. (s.B6)
Saturn i Media Markt otwierają e-sklepy. Ich rywale na rynku elektroniki zbudowali już mocną pozycję w sieci. (s.B7)
PARKIET
PGE, Tauron i Enea, "złota trójka" państwowej energetyki, przeżywa trudne czasy na GPW. Notowania tych firm regularnie spadają. I jeśli wierzyć rekomendacjom domów maklerskich, potencjał do przecen nadal istnieje. (s.1,3)
GAZETA WYBORCZA
Jeśli Niemcy drastycznie obetną unijny budżet, możemy zopomnieć o drogach ekspresowych i tysiącach nowych miejsc pracy. Jutro w Berlinie Donald Tusk ma odwodzić od cięć Angelę Merkel. (s.1,12)
Choć w statystykach tego jeszcze nie widać, spadek cen nowych mieszkań najprawdopodobniej przyspiesza. Wszystko za sprawą promocji i gratisów takich jak wykańczanie nowego lokum. (s.20)
PULS BIZNESU
Za gotówkę z Polski, Kataru, Brazylii i USA menedżerowie z londyńskiego Citi będą szukać najkorzystniejszych inwestycji w wydobycie rud metali i węgla w Afryce i Ameryce Południowej. Jak Kulczyk, poprzez Kulczyk Investments, zainwestuje 250 mln USD w nową spółkę, która ma koncentrować się na poszukiwaniu i wydobyciu surowców, oprócz ropy i gazu. Nazwa firmy nie jest znana, ale wiadomo, że będzie dysponować kwotą minimum 700 mln USD. (s.2)
Obok Pekaesu na giełdzie może pojawić się PKS. To częśc planu odtworzenia ogólnopolskiej sieci autobusowej pod starym-nowym szyldem. (s.4)
Banki mają zastrzeżenia do rekomendacji T. Założenie są słuszne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Bez poprawek o ożywieniu akcji kredytowej nie ma mowy. (s.6)
Zbyt wysokie opłaty likwidacyjne nie rozwijają rynku ubezpieczeniowego - uważa KNF. I mówi o zmianach w prawie. (s.7)
LOT będzie mógł wylecieć z gniazda. Minister skarbu chce zmienić ustawę wymagającą utrzymania 51 proc. akcji przewoźnika w rękach państwa. Nie wszystkim ten plan się podoba. (s.8)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
W 2020 r. wydobycie ropy za Oceanem, dzięki ropie łupkowej, będzie większe niż w Rosji czy Arabii Saudyjskiej - przewiduje MAE. USA staną się samowystarczalne. (s.A6)
Kolej szykuje prywatyzacyjny maraton. Potrwa do 2015 r. Dzięki przychodom ze sprzedaży firma spłaci 4,3 mld zł zadłużenia. Od sukcesu tej strategii zależy los prezesa Jakuba Karnowskiego. (s.A8)
O wyceniany na 1 mld zł Lux Med walczyć będzie siedmiu chętnych - wynika z informacji "DGP". Lista zainteresowanych składa się ze światowych gigantów private equity. Wśród nich jest tylko jeden gracz branżowy - brytyjski ubezpieczyciel Bupa. Polski ubezpieczyciel PZU nie otrzymał ostatecznie memorandum i nie bierze dalej udziału w transakcji. (s.A11)
Wycofywanie kapitału z Polski przez zachodnie banki jest powolne i mało dotkliwe dla gospodarki. (s.A13) (PAP)
morb/