Trwa ładowanie...
dkmzdia

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 13 sierpnia

...

Share
dkmzdia

13.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w wtorek, 13 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Megainwestycja w Opolu bliżej celu. Jak ustaliła "Rz", rozważana jest nowa formuła zapewnienia rentowności wartej 11,6 mld zł inwestycji. W grę wchodzi hybrydowe rozwiązanie - z jednej strony wsparcie ze środków państwowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, z drugiej - kontrakt na odbiór części energii elektrycznej z opolskiej elektrowni. Umowy na odbiór mogłyby opiewać na kwoty od 700 mln zł do 1 mld zł . (s. A1, B1)

dkmzdia

Gazowa bitwa o Azję. Kanada i USA szykują się do dużego eksportu gazu łupkowego do Azji. A z myślą właśnie o tym rynku Rosjanie inwestują w zakłady LNG. (s.B5)

W dużych miastach mieszkania drożeją. Tylko we Wrocławiu można kupić lokal taniej niż rok temu. W innych dużych miastach stawki nieco rosną. (s.B6)

Dobra jesień dla najemców, trudna dla inwestorów. Polska nie jest już oczkiem w głowie inwestorów. Prognozy mówią o spadku czynszów i wartości budynków, z których zyski będą mniejsze niż dotąd. (s.B6)

Minister skarbu chce ograniczenia odpraw dla prezesów. Spółki Skarbu Państwa mają zwalniać odchodzących menedżerów z zakazu konkurencji - dowiedział się Bloomberg Businessweek Polska. Oznacza to koniec bajońskich odpraw. (s.B6)

dkmzdia

PARKIET

Chińczycy w drodze na polską giełdę. Jeszcze w tym roku na warszawskiej giełdzie może zadebiutować pierwsza chińska spółka po przeprowadzeniu na naszym rynku oferty publicznej. Jest to firma średniej wielkości z branży maszynowej. Nad jej IPO pracuje Dom Maklerski PKO BP. (s. 1)

Ciech: sprzedaż Organiki możliwa w tym roku. Trwają negocjacje w sprawie sprzedaży zależnej Organiki Sarzyna, w której trwa spór zarządu ze związkami zawodowymi. (s. 5)

W ciągu 3-5 lat Libet chce osiągnąć na słowackim rynku od 15 do 18 mln zł obrotu rocznie. Zakłada, że sprzedaż będzie dotyczyła tylko produktów klasy premium, gdzie marże przekraczają 20 proc. Na razie spółka ruszyła z eksportem na Słowację. Jeśli osiągnie na tym rynku 15 mln zł obrotu, wówczas może rozważyć zakup zakładu produkcyjnego - mówi w rozmowie z "Parkietem" Thomas Lehman, prezes Libetu. (s, 6)

dkmzdia

GAZETA WYBORCZA

Wielki niemiecki biznes głośno protestuje przeciwko planom Brukseli, która chce uregulować sposób oznaczenia kraju pochodzenia na towarach. Argument? Te przepisy zduszą eksport. (s. 12)

Zmierzch wielkich stacji. Z kwartału na kwartał cztery największe stacje telewizyjne - TVP1, TVP2, TVN i Polsat - tracą widzów. Bo ci mają kanały tematyczne i prawie 20 darmowych programów nadawanych cyfrowo. (s. 19)

PULS BIZNESU

dkmzdia

Globalne ambicje grupy Karkosika. Już 25 proc. jej obrotów pochodzi z zagranicy. A będzie więcej. Inwestor szuka menedżerów, którzy pomogą mu rozwijać biznes za granicą. Kierunki - Arabia Saudyjska, Meksyk, USA. (s. 4-5)

Provident odżegnuje się od chwilówek. Największy gracz na rynku pożyczkowym zaczyna stałą współpracę z BIG-ami. Zastrzega, że nie wejdzie w chwilówki, które coraz bardziej wchodzą mu w paradę. (s. 8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

MF chce, by niektóre podmioty kontrolowane przez samorządy obowiązkowo lokowały depozyty w Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie w bankach komercyjnych czy spółdzielczych. W sumie nowy etap konsolidacji finansów publicznych oznacza, że z banków komercyjnych znikną depozyty rzędu 10 mld zł. Z tego pieniądze samorządów to ok. 3 mld zł. (s. A1, A8)

dkmzdia

Sieci handlowe finansowo nadal silne. Ale sklepy spożywcze czeka ciężki los. Handel na tle innych sektorów gospodarki, wciąż radzi sobie bardzo dobrze. Wyjątkiem są sklepy spożywcze. (s. A9)

Deweloperzy czekają na szczegóły programu mieszkań pod wynajem Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK może być jednak trudno kupować tanie mieszkania - ocenia Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. (s. A12) (PAP)

jow/

dkmzdia

Podziel się opinią

Share
dkmzdia
dkmzdia