Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 16 października

...

16.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 16 października.

RZECZPOSPOLITA

Łączne obciążenia koncernów wydobywających węglowodory nie przekroczą 45 proc. dochodów. Na tę wysokość składać się będzie podatek dochodowy CIT, podatek od nieruchomości, opłata do kopalin, opłata eksploatacyjna oraz nowe podatki, które zostaną ustanowione wyłącznie dla wydobywanych węglowodorów. (s.A3)

Gaz-System może być jednym z beneficjentów ogłoszonego w piątek przez premiera Donalda Tuska programu wspierania krajowych inwestycji Będzie zabiegać o kredyty, poręczenia lub inwestycje kapitałowe. (s.B3)

Wiceministrowie skarbu Paweł Tamborski i gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podtrzymują założenia strategii dla górnictwa. Nadal chcą wprowadzenia węglowych spółek na giełdę i kontroli państwa nad nimi, nie wykluczają jednak inwestora strategicznego. (s.B8)

PARKIET

Tatry Mountain Resorts podtrzymuje zainteresowanie zakupem Polskich Kolei Linowych. Spółka nie przeprowadziła jeszcze due dilligence PKL. Ewentualny zakup sfinansowałaby ze środków własnych, ewentualnie wspomagając się kredytem. TMR zamierza przeznaczyć około 70 proc. zysku za rok obrotowy 2011/2012 na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. (s.03)

Trans Polonia zapowiada w 2012 roku wzrost przychodów i utrzymanie rentowności. Spółka prowadzi rozmowy w sprawie przejęć, interesują ją formy z Europy Zachodniej. (s.04)

Zygmunt Solorz-Żak ocenia, że włączenie kopalń do grupy ZE PAK oraz proces prywatyzacji są pozytywnymi elementami dla realizacji celów przedsiębiorstwa. Nie zakłada obecnie nabycia większego pakietu akcji niż 1,35 mln, które wnika z z porozumienia z MSP. (s.05)

GAZETA WYBORCZA

W nocy w wtorku na środę czasu polskiego odbędzie się kolejna debata Baracka Obamy z Mitta Romneya. Kiepskie wystąpienie Obamy może sprawić, że pożegna się on z Białym Domem. (s.1)

PULS BIZNESU

Ernst&Young zakończył audyt w KGHM. Według ustaleń Pulsu Biznesu, audytor rekomenduje sprzedaż największego w Polsce producenta materiałów wybuchowych Nitroergu oraz Miedziowego Centrum Zdrowia, quasi-monopolisty na lokalnym rynku medycznym. (s.7)

Nadanie spółkom komandytowo-akcyjnym statusu podatnika już od 1 stycznia 2013 r. jest coraz mniej realne, jednak resort finansów wciąż tego nie wyklucza. Ministerstwo Finansów nie ma jeszcze informacji na temat stanowiska rady legislacyjnej do projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT)
i prawnych (CIT), który przewiduje tę istotną zmianę dla tego typu spółek. (s.13)

Nowo utworzony przez Zernike Meta - Ventures fundusz zainwestuje w 30 projektów we wczesnych fazach rozwoju oraz na etapie ekspansji w takich obszarach, jak internet, komunikacja, ochrona zdrowia, czy technologie ochrony środowiska. Będzie dysponował kapitałem w wysokości 80 mln zł. (s.13)

W 2012 r. w stolicy ma powstać 280 tys. mkw. biur. 160 mkw. już oddano do użytku. Warszawa znajduje się w czołówce miast europejskich, w których odnotowywana jest największa podaż powierzchni biurowych. Do przenoszenia siedzib do Polski zachęcają inwestorów stosunkowo niskie stawki czynszu. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Resorty gospodarki i skarbu będą przekonywać górnicze związki zawodowe do obniżenia minimalnego progu udziału państwa w prywatyzowanych kopalniach. Pierwsze starcie już na komisji trójstronnej 29 października. (s.A11)

UE dofinansuje największy projekt inwestycyjny PKP Cargo, który ma przejąc część ruchu z portów niemieckich. (s.A8)

(PAP)

mto/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)